Motivācija peļņai
"Tā kā kopumā šogad Latvijā ekonomika attīstās samērā strauji, pieaug iedzīvotāju pirktspēja, inflācija ir ap 3%, tad vidēji Latvijas uzņēmumu apgrozījums varētu būt nedaudz augstāks nekā 2017. gadā. Stabilais pieprasījums gan iekšzemē, gan ārvalstu tirgos mudina uzņēmumus palielināt kapacitāti, veidojas jauni uzņēmumi, pat neskatoties uz salīdzinoši augsto konkurenci atsevišķās nozarēs," situāciju raksturo Luminor bankas ekonomikas eksperts Gints Belēvičs. Viņaprāt, būtiskus uzlabojumus varētu piedzīvot uzņēmumu peļņas rādītāji, jo jaunais nodokļu režīms, kad ienākuma nodoklis ir jāmaksā tikai no dividendēs izmaksātās peļņas daļas, vairs nemotivē uzņēmumus uzrādīt mazāku peļņu, izmantojot dažādus grāmatvedības trikus. Tomēr vienlaikus eksperts piebilst, ka kapacitātes palielināšanas laikā bieži vien pieaug izmaksas un tas ierobežo peļņas pieaugumu. Tāpat, viņaprāt, negatīvs faktors peļņas rādītājiem ir pieaugošās izmaksas – būtisks algu kāpums un izejvielu sadārdzinājums.
Komentējot situāciju sīkāk pa tautsaimniecības nozarēm, Belēvičs teic, ka mazumtirdzniecības dati liecina par šogad ļoti strauji augošiem metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas tirdzniecības apjomiem, kas neesot pārsteigums, ņemot vērā būvniecības apjoma pieaugumu. "Tādējādi no apgrozījuma viedokļa šogad labi klāsies gan būvniecības kompānijām, gan būvmateriālu veikaliem, gan citiem ar būvniecību tieši vai pastarpināti saistītiem uzņēmumiem," secina Luminor eksperts. Viņš piebilst, ka ar divciparu skaitli šogad ir audzis tūristu mītnēs apkalpoto cilvēku skaits, kas ļauj optimistiski raudzīties uz viesmīlības un izmitināšanas nozarēm, taču jāņem vērā, ka šajās jomās ir ļoti liela konkurence, pēdējā laikā salīdzinoši daudz jaunpienācēju gan viesnīcu, gan ēdināšanas sektorā, turklāt tieši šajās nozarēs darbaspēka atalgojuma pieaugums varētu būt visjūtamākais peļņas rādītāju bojātājs, jo izmaksu pozīcijās atalgojuma fonds sastāda būtiskāko daļu.
"Tēlaini runājot, pīrāgs, ko sadalīt, kļūst lielāks, bet arī ēdāju skaits palielinās," vērtē Belēvičs, piebilstot, ka labi rādītāji būs arī lielākajai daļai eksportējošo uzņēmumu.
"Kopumā pirmajā pusgadā preču eksports pieaudzis par 10%, un grūti ir atrast nozari, kam šajā laikā būtu klājies slikti. Elektroierīču un elektroiekārtu eksporta apjoms gan ir sarucis, tomēr tas varētu būt saistīts ar mazākiem reeksporta apjomiem."
Labāk nekā kaimiņos
Lai arī ļoti bieži pašmāju ekonomiskos nosacījumus vērtējam sliktāk nekā abās Baltijas kaimiņvalstīs, atsevišķās jomās tomēr esam labāki. Viena no tādām ir uzņēmumu maksātnespējas skaita izmaiņas pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2016. gadu. Proti, maksātnespēju skaits Latvijā pērn sarucis par 18,7%, turpretī Lietuvā pieaudzis par 9,9%, bet Igaunijā kāpis par 2,4%, prezentējot kredītrisku apdrošināšanas kompānijas Coface pētījumu, atklāj uzņēmuma pārstāve Dita Bukovska. Viņa piebilst, ka, neraugoties uz ekonomisko izaugsmi Centrālās un Austrumeiropas (CAE) reģionā, kopējais maksātnespēju skaits 2017. gadā ir pieaudzis par 6,4%. Kā norāda kredītrisku eksperti, tas liecina par pašreizējā ekonomiskās izaugsmes cikla izskaņu.
Visu interviju lasiet avīzes Diena otrdienas, 16. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!