Apsteidz priekšgājējus
ASV informācijas tehnoloģiju tirgus izpētes kompānija Strategy Analytics paredz, ka piecu gadu laikā ievērojami palielināsies 5G tīkliem paredzēto mobilo ierīču tirgus. Neraugoties uz lēno debiju, straujš kāpums gaidāms jau 2020. gadā. Ja šogad 5G viedtālruņu daļa tirgū ir nedaudz mazāk par 1%, tad nākamgad tā sasniegs gandrīz 10%, bet 2024. gadā 5G viedtālruņi veidos jau gandrīz pusi no visiem pasaulē pārdotajiem viedtālruņiem. Tāpat prognozēts, ka 2025. gadā pārdoto 5G viedtālruņu skaits pārsniegs miljardu vienību.
"Pirmos lietotājus visvairāk satrauc [5G viedtālruņu] augstā cena. Patērētāji nevēlas pārmaksāt par ierīcēm laikā, kad vēl nav daudz 5G tīklu. Lai padarītu šo tehnoloģiju patērētājiem pievilcīgu, operatoriem nepieciešams ievērojami palielināt 5G pieejamību," patērētāju sākotnējo piesardzību skaidro ziņojuma autori. Dienvidkorejā, kur 5G tīkls jau ir izvērsts, pirmo trīs mēnešu laikā pēc tīkla darbības uzsākšanas tā abonentu – privātpersonu – skaits sasniedza trīs miljonus cilvēku. Atbilstīgi kompānijas IHS Markit novērtējumiem pieslēgšanās jaunajai tehnoloģijai tempi ir ievērojami straujāki, nekā bija vērojami trešās un ceturtās paaudzes mobilo sakaru tīklu parādīšanās laikā. IHS Markit arī uzskata, ka jau 2022. gadā 5G lietotāju skaits visā pasaulē sasniegs 500 miljonu cilvēku. Šis rādītājs tiks sasniegts trīs gados – divas reizes ātrāk, nekā tas notika 4G ieviešanas laikā.
Strategy Analytics dokumentā atzīmēts, ka pašlaik vadošā valsts pasaulē 5G tīklu izvēršanas ziņā ir Dienvidkoreja, gan norādot, ka strauju attīstību piedzīvo Ķīna, kura ir apņēmusies apsteigt konkurentus un pārņemt iniciatīvu. "Spēja nodrošināt tirgu ar salīdzinoši lētiem 5G viedtālruņiem būs izšķirošais faktors, kas ļaus Ķīnai sasniegt šo mērķi jau 2020. gadā," norādīts ziņojumā. Tajā pašā laikā norādīts, ka daudzās attīstības valstīs, it īpaši Āfrikā, joprojām saglabāsies lieli 2G tehnoloģiju izmantojošu mobilo tālruņu pārdošanu apjomi.
Kopumā pārliecinošs vairākums ekspertu nešaubās, ka tieši 2020. gads būs ļoti svarīgs piektās paaudzes mobilo sakaru industrijai, jo iezīmēs tās strauju augšupeju. Plaša 5G ierīču izplatība nākamā gada laikā tiek gaidīta Ķīnā, ASV, kā arī Rietumeiropā. No 5G tehnoloģijas ieviešanas arī tiek gaidīts, ka tā nodrošinās ievērojamus ekonomiskos ieguvumus. Atbilstīgi dažādam aplēsēm laikā līdz 2035. gadam, pateicoties 5G ieviešanai, pasaulē kopumā tiks izveidoti 22 miljoni jaunu darba vietu, bet globālā ekonomika iegūs papildus 12,3 triljonus ASV dolāru.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 29. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!