Man būs pulkstenis!
Ivo Asnu satiekam Liepājā, Cukura ielā, kur atrodas uzņēmuma darbnīca. Viņa palīgs Olivers Knesis mūs ieved savā mazajā pulksteņmeistara pasaulē, par kuru var teikt – tur top Laiks. "Mēs ar Ivo esam draugi, un pēc vidusskolas es gāju viņam palīgā izgatavot pulksteņus," stāsta Olivers. Telpas viena daļa atvēlēta CNC frēzmašīnai, ar kuras palīdzību no tīkkoka, ķirškoka, riekstkoka, kļavas vai īpašā kokmateriāla veida, kas pazīstams kā zebrano, tiek izgravēta pulksteņa ciparnīca. Pēc tam tās apstrādei nepieciešams roku darbs, un atkarībā no raksta sarežģītības pakāpes šis process var ilgt no dažām stundām līdz pat četrām piecām dienām. Piemēram, magnolijas zieds uz koka ciparnīcas ir īsts smalkuma un pacietības meistardarbs. "To ļoti grūti izveidot," apliecina Olivers.
Zīmola Ovi Watch pulksteņus aprīko ar safīra kristāla stikliņiem, kas neskrāpējas, bet laika rādīšanai izmanto divu veidu mehānismus – Šveices Quartz vai Japānas Jota ražotos, kas arī pamatā nosaka pulksteņa cenu. Vidēji tie ir 119 eiro par vienu pulksteni. Pulksteņu siksniņas veidotas no dabīgās ādas, tās tiek krāsotas ar augu izcelsmes krāsām un apstrādātas ar rokām. Uz Olivera darba galda tik daudz smalku darbarīku, ka jājautā – vai tiešām viņam patīk tik skrupuloz knibināties? "Nē," nosmej Olivers un piebilst: "Ar šo darbu aprod. Sākumā bija grūti, bet tagad jau zinu, ko daru." Toties Ivo ļoti patīk strādāt ar smalkām detaļām. Viņš neslēpj – jau vidusskolas laikā apsvēris domu, ka pēc skolas beigšanas jāveido savs uzņēmums, taču apzinājies – visam pamatā ir ideja. "Tam bija jābūt Latvijā neredzētam produktam un vienlaikus izaicinājumam man pašam. Mācījos kokapstrādi. Man pašam patīk rokas pulksteni nēsāt – tolaik biju sev nopircis klasisku automātisko pulksteni. Tā arī radās šī ideja," stāsta Ivo Asns.
"Biju pētījis arī analogus pasaulē – Ķīnā un ASV. Tiem pulksteņiem bija mīnusi, ko savā pulkstenī uzlaboju – piemēram, vītnes, bet galvenokārt mani pulksteņi atšķiras vizuāli, tiem raksturīgs klasisks vienkāršums un 3D reljefs. Pulksteņiem ir kvalitatīva ādas siksniņa, safīra stikliņš," lepojas Ivo un turpina: "Tagad redzu, ka ārzemēs koka pulksteņu ražotāji – acīmredzot tirgū pamanījuši Ovi Watch pulksteņus – sāk piestrādāt pie savu produktu ciparnīcām. Bet lielie ražotāji 3D reljefus nespēj izgatavot ilglaicīgi, jo ir nepieciešams arī roku darbs, kas aizņem daudz laika un viņiem lēns ražošanas temps neder."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 17. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Petrovičs