Straujāk nekā ekonomika
Minētie statistikas dati ir visai iepriecinoši, raugoties no vairākiem aspektiem. Proti, preču eksporta palielinājums ir aptuveni pusotru reizi lielāks nekā mūsu valsts tautsaimniecības pieaugums. Tas jaudīgi atspēko runas par to, ka mūsu valsts attīstības pamatā ir tikai Eiropas Savienības fondu naudas tērēšana un ar to saistītais būvdarbu apjomu pieaugums. Turklāt tas pierāda, ka mūsu valsts tautsaimniecība atrodas uz ilgtspējības ziņā daudz stingrākiem pamatiem nekā pagājušajā desmitgadē, kad izaugsme notika uz aizņemtas naudas rēķina un noveda pie ne īpaši iepriecinoša, bet likumsakarīga iznākuma.
Vēl viena visai būtiska nianse ir tā, ka Latvijas otrai lielākajai apstrādes rūpniecības nozarei – pārtikas nozarei – dažādu iemeslu dēļ aizvien ir jāsaskaras ar eksporta ierobežojumiem uz Krieviju un citām NVS valstīm.
Lai arī pērn pārtikas ražošanas apjoms samazinājās, netrūkst dažādu jaunu investīciju projektu un eksporta plānu, kas nozīmē, ka šī mūsu valstij vitāli svarīgā nozare spēj pamazām pārorientēties uz citu valstu tirgiem, turklāt daudzi uzņēmumi to jau veiksmīgi bija izdarījuši pirms 2014. gada augusta, kad Krievija noteica dažādu preču importa ierobežojumus Eiropas, ASV un citu Rietumvalstu ražotājiem. Tāpat pozitīvajā statistikā ir jāņem vērā fakts, ka pērn izpalika pēdējā laikā ierastās labās graudu ražas, un tādējādi kopējais valsts eksporta dzinējs zaudēja vienu būtisku elementu.
Līderos koksne
Līdzīgi, kā jau tas ierasts gadiem, eksporta galvgalī savu lomu notur koksne – gan īpatsvara ziņā kopējos uz ārvalstīm izvesto preču apjomos, gan arī pieauguma ziņā. Zemkopības ministrijas informācija liecina, ka pagājušajā gadā meža nozares eksports pieaudzis līdz 2,6 miljardiem eiro, kas ir par 15,2% vairāk nekā gadu iepriekš. 2,2 miljardi eiro no šī apjoma veido koksne un tās izstrādājumi, kas ir par 17,8% vairāk nekā 2017. gadā. Izaugsmes tempam visai līdzīgs ir arī kokmateriālu īpatsvars kopējā Latvijas preču eksporta struktūrā. Pērn decembrī tas sasniedzis 17,8%, krietni apsteidzot tuvākos sekotājus. Otra lielākā eksporta preču grupa bija elektroierīces un elektroiekārtas ar 11,3% īpatsvaru, kam sekoja mehānismi un mehāniskās ierīces (6%), kā arī alkoholiskie un bezalkoholiskie dzērieni (5,8%).
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 18. februāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Scorseze
Ekonomists 2000
trusis nejaukais