Aprēķini attiecas uz iepriekšējo, 2017. gadu un liecina, ja jaunā ekonomika naudas izteiksmē pērn sasniegusi 12,96 triljonus renminbi (1,64 triljoni eiro), kāds ir juaņas oficiālais nosaukums, kas līdzinās 15,7% no Ķīnas nominālā iekšzemes koprodukta (IKP). Valsts tautsaimniecības primārajā (izejvielu ieguves) sektorā jaunās ekonomikas daļa bija 0,7%, sekundārajā (rūpniecības) – 6,6%, bet terciārajā jeb pakalpojumu sektorā – 8,4%. Tāpat aplēses rāda, ka gada laikā Ķīnas jaunā ekonomika ir piedzīvojusi izaugsmi par 14,1%.
NSB ieviestais indikators gan nav pirmais, kas Ķīnā tiek izmantots jaunās ekonomikas fiksēšanai.
Jau 2016. gada martā parādījās Mastercard Caixin BBD jaunās ekonomikas indekss (New Economy Index, NEI), kuru kopš tā laika katra mēneša 2. datumā publisko Caixin Insight Group un Rayliant Global Advisors izveidots kopuzņēmums Caixin Rayliant Smart Beta. Indeksa ietvaros sākotnēji tika analizēti dati par deviņām nozarēm, kuru attīstīšanu Ķīnas valdība ir pasludinājusi par prioritātu uzdevumu, un 111 to apakšnozarēm ekonomikas sekundārajā un terciārajā sektorā, bet šobrīd pārskats aptver desmit galvenās nozares un 145 apakšnozares.
NEI rāda, cik liela ir ieguldījumu daļa jaunajā ekonomikā procentuāli no visiem ieguldījumiem Ķīnas ekonomikā mēneša laikā. Pats jaunākais rādītājs tika publiskots 2. novembrī un līdzinājās 29,8 punktiem, kas nozīmē – jaunā ekonomika oktobrī saņēma 29,8% no visiem ieguldījumiem valsts ekonomikā. 40% no kopējā rādītāja veido jaunas darba vietas, 35% – finanšu ieguldījumi, bet 25% – jaunas tehnoloģijas. Atsevišķi tiek publiskoti arī trīs apakšindeksi – darbaspēka (oktobrī tas bija 27,4), kapitāla (34,6) un tehnoloģiju (arī 27,4). Lielākais (10,8%) ieguldījumu jaunajā ekonomikā saņēmējs bija informāciju tehnoloģiju sektors, kam sekoja finanšu un juridiskie pakalpojumi, bet trešajā vietā atradās aprīkojuma ar augstu pievienoto vērtību ražošana.
Augstāka vidējā alga
Tāpat indeksa ietvaros tiek noteikta arī vidējā darba alga jaunajā ekonomikā, un oktobrī šī alga bija 10 150 juaņu (nepilni 1300 eiro) pēc nodokļu nomaksas. Atbilstīgi oficiālajai informācijai vidējā darba alga visā valstī 2017. gadā bija 6200 juaņu (ap 780 eiro) mēnesī pēc nodokļu nomaksas.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 10. decembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!