Atgriešanās pie izaugsmes, pēc analītiķu domām, atsāksies jau šā gada otrajā pusē. Vienlaikus, neraugoties uz bezprecedenta programmām tautsaimniecības atbalstam, gan daudzu valstu, gan pasaules kopējais iekšzemes kopprodukts (IKP) pirmskrīzes līmeni sasniegs ne agrāk kā 2021. gada nogalē vai 2022. gadā. Pesimistiskajos scenārijos atgriešanās pie pirmskrīzes līmeņa tiek gaidīta 2023. gadā, bet dažos – pat 2025. gadā.
Triljoni un IKP procenti
Investīciju bankas JPMorgan Chase & Co ekonomisti uzskata, ka līdz nākamā gada beigām globālā ekonomika paliks kopumā bez 5,5 triljoniem ASV dolāru ( 5,04 triljoni eiro) jeb gandrīz 8% no pasaules nominālā IKP. Šī summa ir līdzvērtīga pasaules trešās lielākās ekonomikas Japānas nominālajam IKP un vairāk nekā divas reizes pārsniedz Indijas nominālo IKP. Bankas ekonomisti atzīst, ka īpaši sāpīga recesija būs attīstītajām ekonomikām, kurām pandēmijas radītie zaudējumi būs salīdzināmi ar 1974./1975. gada un 2008./2009. gada krīzes zaudējumu apmēriem.
Vienlaikus JPMorgan Chase & Co uzskata, ka pirmskrīzes līmeni attīstītās valstis atjaunos 2021. gada trešajā ceturksnī, kas nozīmē: ekonomikas atjaunošanai būs nepieciešams aptuveni gads.
Līdzīgus aprēķinus publiskojusi arī Citigroup, kuras eksperti lēš, ka globālā ekonomika šajā un nākamajā gadā zaudēs ap pieciem triljoniem dolāru.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 20. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
vectante
jā gan
Seska Smaka