Šogad NVA filiālēs visā Latvijā ir apstiprinātas 9692 darba vietas skolēniem, ko piedāvā 690 darba devēju. Uz tām līdz 1. jūnijam jau bija pieteikušies 11 176 jaunieši (turpināt reģistrēties vasaras darbam var līdz pat 15. augustam). Skolēni strādās tirdzniecībā, ēdināšanas uzņēmumos, kultūras un sporta iestādēs, birojos, zemnieku saimniecībās, pašvaldībās u. c.
Tikmēr Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa atgādina par praktiskiem aspektiem, kas, iekārtojot bērnus vasaras darbā, jāzina vecākiem. Īpaši noteikumi attiecas gan uz darba ilgumu, gan pārtraukumiem, kā arī uz darba saturu, kādu bērns vai pusaudzis vispār drīkst veikt. Vecākiem jādod sava piekrišana, ka bērns strādās noteiktā darbavietā, tāpat nepieciešams noslēgt darba līgumu.
No skolēna algas arī tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas tādā pašā apmērā kā pieaugušajiem, izņemot gadījumus, ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem – tad sociālās iemaksas neveic.
E. Kropa skolēniem ieteic Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) pieteikties algas nodokļu grāmatiņai. Tad, aprēķinot "uz rokas" izmaksājamo algu, tiks ņemts vērā diferencētais neapliekamais minimums un iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme būs 20%, nevis 23%, kā tas būtu, nodokļu grāmatiņu neiesniedzot. Ja skolēns vasarā veic lauku darbus, nodokļus var maksāt arī kā nodokli no sezonas laukstrādnieku ienākuma – 15% no gūtajiem ienākumiem ar nosacījumu, ka tas nav mazāks par 0,70 eiro nevienā no strādātajām dienām. Algas nodokļu grāmatiņa nav jāiesniedz, ja lauku darbi nav veikti vairāk par 65 kalendārajām dienām un saņemtie ienākumi nepārsniedz 3000 eiro