Šo skandālu uzmanības centrā atrodas galvenokārt Ziemeļvalstu bankas un to filiāles Baltijas valstīs, kuras, kā raksta aģentūra Bloomberg, "kļuvušas par Krievijas kriminālās naudas pārsūtīšanas uz rietumiem tranzīta punktiem". Tāpat šajā biznesā, kā norāda aģentūra, "aktīvi iesaistījušās" arī pašu Baltijas valstu finanšu iestādes.
Atbilstīgi Bloomberg aplēsēm pēdējo 25 gadu laikā no Krievijas uz rietumiem izvesti līdzekļi aptuveni triljona ASV dolāru apmērā, un gan atsevišķām Baltijas valstu, gan Ziemeļvalstu bankām bijusi ievērojama loma šo līdzekļu izvešanā.
Atgādina par precedentiem
Bloomberg skatījums gandrīz pilnībā saskan ar pārliecinoša vairākuma rietumu vadošo plašsaziņas līdzekļu skatījumu, kuri regulāri atgādina saviem lasītājiem gan par Latvijas bankas ABLV darbības apturēšanu, gan to, ka Dānijas lielākā banka Danske Bank tiek turēta aizdomās, ka no 2007. līdz 2015. gadam caur savu Tallinas filiāli veikusi "aizdomīgus" naudas pārskaitījumus kopumā ap 200 miljardu eiro apmērā.
Tāpat tiek atgādināts, ka, šķetinot Danske Bank lietu, aizdomas radušās arī pret Zviedrijas vecāko banku Swedbank, ar kuras starpniecību šaubīgus maksājumus, kā vēsta Zviedrijas plašsaziņas līdzekļi, varētu būt saņēmis arī ASV par finanšu likumpārkāpumiem jau notiesātais bijušais ASV prezidenta Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņas vadītājs Pols Manaforts. Swedbank gadījumā runa ir par vismaz 3,8 miljardiem eiro. Tāpat tiek piesaukta arī Zviedrijas – Somijas Nordea banka – pēc Bloomberg rīcībā esošās informācijas, runa šobrīd ir par 700 miljoniem eiro.
Jāuzsver, ka visas aizdomas attiecas uz maksājumiem, kas veikti vismaz pirms dažiem gadiem.
Iesaiste šajos skandālos arī vai nu jau ir novedusi, vai draud novest pie virknes banku amatpersonu atkāpšanās vai atstādināšanas, kā arī to akciju kursu krituma biržā. Ņemot vērā finanšu insititūtu ciešo savstarpējo sadarbību, pastāv ticama iespēja, ka tikai ar Ziemeļvalstu bankām skandāls neaprobežosies. Aizdomu ēna jau krīt arī uz Vācijas gigantu Deutsche Bank, kā arī vairākām Austrijas un arī Nīderlandes bankām.
Aizdomīgi nenozīmē nelikumīgi
Tajā pašā laikā Bloomberg arī atzīst, ka noteikt, cik liela daļu no aizdomīgajiem naudas pārskaitījumiem tiešām veido krimināli iegūti līdzekļi, būs ļoti grūti vai pat neiespējami. Aģentūra norāda, ka "Krievijas pārejas uz kapitālismu" periodā liels skaits darījumu tika veikts skaidrā naudā, bieži bez atbilstīga juridiska noformējuma, politisku iemeslu dēļ sadarbība starp Krievijas un rietumvalstu tiesībsargājošajām iestādēm ir nepietiekama, līdzekļu īpašnieki pašsaprotami nepiekrīt, ka tie iegūti nelegāli, un vēršas tiesās utt.
Arī daudzi finanšu sektora eksperti, tāpat kā Krievijas biznesa prese, uzskata, ka cīnītāji pret naudas atmazgāšanu un rietumu plašsaziņas līdzekļi ievērojami pārspīlē no Krievijas un arī citām bijušās PSRS valstīm nākošo "kriminālo" naudas plūsmu apmērus. Tā Krievijas plašsaziņas līdzekļi atzīst, ka korumpētas amatpersonas un kriminālās struktūras tradicionāli ir izmantojušas Eiropas banku pakalpojumus nelikumīgi iegūtu līdzekļu izvešanai no valsts, taču tajā pašā laikā uzskata, ka lielākā daļa no Krievijas nākušo līdzekļu iegūti pilnībā legāli, nepārkāpjot šīs valsts likumdošanu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 9. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Juris
Gaitiņu Tenis
Scorseze