Tomēr, tā kā uzņēmumu akciju cenai biržas vērtība bija visai atšķirīga, kopējais, tirgu raksturojošais biržas indeksa kāpums vēl nesola peļņu. Vienlaikus tirgus evolūcija ir pavērusi iespējas investēt finanšu instrumentos, kuru vērtība svārstās līdzi kādam biržas indeksam. Baltijas gadījumā šāds vērtspapīrs ir OMX Baltic Benchmark Fund, kura ieguldījuma daļu vērtība aptuveni mainās līdzi 30 lielāko Baltijas kompāniju indeksa OMX Baltic Benchmark GI vērtībai. Fonda ieguldījuma daļas vērtība gada pirmajos sešos mēnešos pieauga par vairāk nekā 7%.
50 uz 50
Lai arī indeksu vērtība ir samērā strauji pieaugusi, pašu kompāniju akciju cenu izmaiņu sniegums ir visai atšķirīgs. Ja aplūkojam emitentus, kas ir iekļauti Baltijas biržu Oficiālajā sarakstā, tad no 33 emitentiem – 32 uzņēmumu akcijām un investīciju fonda EfTEN Real Estate Fund III ieguldījuma daļām – tikai pusei jeb 16 vērtspapīru cenas ir pieaugušas, vēl tikpat lielam emitentu skaitam vērtspapīru cenas ir samazinājušās, bet vienam palikusi iepriekšējā līmenī. Turklāt daudzām no kompānijām akciju sniegums vienā vai otrā virzienā ir bijis visai neizteiksmīgs, cenas izmaiņai pusgada laikā nepārsniedzot procentu vai pāris procentu. Līdz ar to var teikt, ka nekāds lielais kopējais investīciju bums Baltijas tirgos nav vērojams.
Lokālie notikumi
Latvijā biržas indeksa kāpumam ir palīdzējis atsevišķu kompāniju straujš tirgus vērtības kāpums, piemēram, Grindeka akcijas cena pirmajā pusgadā pieauga par nepilnu 91%, pēc tam kad kļuva zināms, ka kompānijas akcionārs Liplat Holding izteiks zāļu ražotāja akciju obligāto atpirkšanas piedāvājumu uzņēmuma mazākuma akcionāriem. Akciju atpirkšanas piedāvājums noslēdzās 28. jūnijā, un tā ietvaros no mazākuma akcionāriem tika piedāvāts atpirkt akcijas, par tām maksājot 12,59 eiro gabalā.
Otrs Latvijas tirgus lielais notikums ir saistīts ar telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja SAF Tehnika vairāk nekā 54% vērto akcijas cenas pieaugumu, ko daļēji var saistīt ar uzņēmuma akcionāra SIA Koka zirgs veiktajiem akciju pirkumiem. Latvijas akciju tirgus nav sevišķi likvīds, un tas attiecas arī tādiem uzņēmumiem kā SAF Tehnika, tāpēc, tiklīdz parādās interese par lielākiem akciju pirkumiem, arī cena strauji palielinās visai ierobežotā piedāvājuma dēļ. Turklāt arī potenciālie kompānijas akciju pārdevēji, ja vien tiem "nespiež kurpe", redzot intereses pieaugumu, cenšas nogaidīt, lai savus vērtspapīrus realizētu iespējami izdevīgāk.
Vēl ir vērts piebilst, ka biržas investori izmantojuši iespēju iegādāties kompānijas akcijas relatīvi lēti. Līdz ar sliktākiem finanšu rādītājiem iepriekš SAF Tehnikas akciju vērtība bija ievērojami nokritusies, un pat ar šā gada pirmā pusgada visai straujo kāpumu šobrīd akciju vērtība atrodas apmēram tur, kur 2017. gada pirmajā pusē. Savukārt, salīdzinot ar savu vērtības maksimumu, kas bija pietuvojies astoņu eiro atzīmei, kompānijas akciju vērtība raksta tapšanas brīdī bija par 53% mazāka.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 8. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!