Plašāk pazīstamā kriptovalūta ir bitkoins, kuras vērtība no dažiem centiem pagājušās desmitgades beigās pērn decembrī pieauga līdz vairāk nekā 19 000 ASV dolāru jeb apmēram 16 000 eiro pēc tābrīža valūtu kursa. Kopš tā laika vienas bitmonētas vērtība ir kritusies aptuveni trīskārt, tomēr darījumu aprindās saglabājas jautājums, kāda būs kriptovalūtu ekonomiskā nozīme nākotnē.
Iepriekš minētais straujais cenu kāpums un kritums raksturo kriptovalūtu būtību. Ja noskaņojums izvēršas pirkšanas bumā, cena strauji ceļas, taču, interesei atslābstot, vērtība strauji krītas. Būtībā tieši pircēju interese ir tā, kas uztur cenu, jo atšķirībā no tradicionālām valūtām bitkoiniem un līdzīgiem finanšu produktiem nav nekāda ekonomiska seguma. Ar tiem pastāv iespēja norēķināties, taču to vērtību un apriti nenosaka zelta, valūtu un vērtspapīru rezerves, kā tas ir attiecībā uz mums jau ierasto naudu. Tiesa, arī kriptovalūtu aizstāvju argumenti nav bez pamata. Piemēram, attiecībā uz ASV finanšu sistēmu kā drauds tiek minēts lielais valsts parāds, kas būtībā tiek atmaksāts ar aizvien jauniem aizņēmumiem, likumsakarīgi liekot uzdot jautājumu par ASV dolāra stabilitāti. Tomēr runas par dolāra norietu ilgst jau gadu desmitiem, bet šī aizvien paliek centrālo banku rezervēs un pasaules ārējā tirdzniecībā visbiežāk izmantotā valūta.
Izcelsmes jautājums
"Kriptovalūtas šobrīd ir ļoti riskanta investīcija. No zādzībām un krāpniecības nav nodrošināts praktiski neviens "maciņš", neviena kriptobirža," brīdina Baltic International Bank valdes priekšsēdētājs Viktors Bolbats.
Arī SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš norāda uz veselu trūkumu virkni – šobrīd kriptovalūtu tirgū ir grūti kontrolēt līdzekļu izcelsmi, kas palielina risku, ka kriptovalūtas tiek izmantotas nelegālos darījumos. "Darījumu izmaksas joprojām ir augstas, un pārskaitījumu ātrums – arī kā kurai kriptovalūtai. Tāpat vienai un tai pašai kriptovalūtai nereti dažādos tirgos vienlaikus ir atšķirīga vērtība. Minētie argumenti attur virkni tirgus dalībnieku iesaistīties šajā tirgū," skaidro Lāriņš.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 15. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!