Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +11 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 1. oktobris
Lāsma, Zanda, Zandis

Eksperti brīdina par bīstamo sociālo tīklu spēli Zilais valis

Desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu Latvijas Drošāka interneta centram (Drossinternets.lv) liecina, ka Latvijā strauji izplatījusies bīstamā sociālā spēle Zilais valis, kas jauniešus iesaista dažādos izaicinājumos, kuri var beigties ar nopietnām traumām un nāvi.

Zilais valis, dēvēts arī par nāves spēli, ir sociālos medijos izplatījusies pusaudžu un jauniešu mudināšana veikt dažādas destruktīvas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām un video, kuros šī rīcība tiek atspoguļota. Šobrīd aktivitātes izplatība ir īpaši strauja – jauniešu vidū ir "stilīgi un varonīgi" nenobīties un spēt sagriezt sev rokas vai citā veidā nodarīt sev sāpes.

Apkopojot informāciju par Zilā vaļa pirmsākumiem Krievijā, pieredzes stāstiem un žurnālistu veiktajiem pētījumiem, pastāv pamatotas aizdomas, ka iniciatīvas aizsācējs ir kāda persona vai to grupa, kas pati sava depresīvā noskaņojuma dēļ radīja un izplatīja ekstrēma rakstura saturu, meklējot domubiedrus, iesaistot bērnus un jauniešus un pievēršot sev sabiedrības uzmanību. Spēles bīstamība ir negatīva, pret sevi vērsta vardarbīga satura izplatīšanās bērnu un jauniešu vidū. Rezultāts ir pašiznīcinoša rīcība, kas var beigties traģiski.

Tā kā spēle ir ienākusi no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī šobrīd Latvijā nav pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu.

"Šī fenomena riska grupa ir emocionāli nenobrieduši un depresīvi noskaņoti pusaudži un jaunieši, kas nesaņem atbalstu ģimenē vai draugu vidū, uzskata, ka ir nevērtīgi un nevajadzīgi un vēlas pievērst sev līdzcilvēku uzmanību, liekot iedomāties – kā tas būtu, ja viņš vai viņa vairs nebūtu šajā pasaulē. Šādi pusaudži vieglāk pakļaujas citu (arī savu vienaudžu) manipulācijai. Tāpēc aicinu vecākus un skolotājus pievērst pastiprinātu uzmanību riska grupas jauniešiem un aktīvi rīkoties, ja rodas kaut mazākās aizdomas par iesaisti Zilā vaļa spēlē, uzsver Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Drošāka interneta centrs ir izstrādājis padomus vecākiem un skolu pedagogiem, kas palīdzēs ierobežot spēles izplatību:

- Pirmkārt, pamanot, ka klasē, ģimenē vai paziņu bērnu vidū tiek runāts par Zilo vali, internetā tiek meklēta informācija, izmantojot atslēgas vārdus gan latviešu, gan krievu valodā, kas saistīti ar "zilo vali", "esmu spēle" vai "piecel mani 4:20", ir jābrīdina pusaudži un jaunieši, ka saturs, ko viņi atradīs, būs nepatīkams, un iesaistīšanās var būt dzīvībai bīstama.

- Otrkārt, ir jāaicina bērni nemeklēt ar šo "spēli" saistīto informāciju un neizplatīt to tālāk caur sociālajiem tīkliem un ziņojumapmaiņas programmām. Paskaidrojiet, ka katra ķēdes vēstule un ziņu pārsūtīšana citiem arvien paplašina to bērnu loku, kas saskaras ar vardarbīgu un uz destruktīvām darbībām vērstu saturu.

- Treškārt, pamanot, ka bērnam ir grieztas rokas, skrāpējumi ar asu priekšmetu uz ķermeņa, zilumi, ka viņš runā par kāpšanu augstās celtnēs u.tml., noteikti ir jāiesaistās, jāziņo ģimenei, jāiesaista skolas psihologs, jāuzdod jautājumi bērnam vai jaunietim, lai noskaidrotu, kāpēc tas tiek tā darīts

- Ceturtkārt, par aizdomīgu saturu, kontiem un grupām jāziņo sociālo tīklu administrācijai, izmantojot pogu Report. Alternatīva ir ziņot Drossinternets.lv, sūtot e-pastu uz e-pasta adresi [email protected]

- Piektkārt, bērniem un viņu vecākiem ir pieejama psihologa palīdzība, zvanot Drossinternets.lv sadarbības partnerim – Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai – pa tālruni 116111.

Top komentāri

MM
M
- Paņem žileti un izgriez uz sev rokas zilu vali. - Nu kas tu debils esi?? Kādu vēl zilu vali?! Ja es griezīšu ar žileti, viņš taču sanāks sarkans!!!
jautājums
j
Krievijā ir vesels trakums ar šito izpriecu, bet tur ir arī citas tā saucamās suicidālās grupas-kur depresīvus cilvēkus kūda uz pašnāvību. un izdodas. Cik saratu, tad atšķirībā no parastajiem virtuālajiem pašnāvnieku klubiem, te tiešām ir liela līdzība ar pokemonu ķeršanu-dod uzdevumus un norādes, kur un kas jāmeklē, kas jāizdara pieaugošā riska intensitātē. Domāju, ka pašlaik vaiāk apdraudēti ir bērni no krievu valodes vides-jo šitais plosās vairāk krievu soc.tīklos-odoklasņiki.ru, vkontakte un kas viņiem tur vēl. Bet bildes ar tām roku un citām traumām šķiet liek instagram. Virtuālās paaudzes bērniem kaut kā arī nāve šķiet virtuāla... Vecākiem tiešām vajadzētu pārčekot sīko kontus, vai tur nav kaut kas dīvains...ja ir lietas, ko nesaprotat, tad labāk mēģiniet pie sīkā noskaidrot-kas, ko un kāpēc...kamēr nav par vēlu!
Lūdzu
L
Nesauciet to par spēli !
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pārdaugavā sāk pukstēt Kaķa sirds

Jaunajā patversmē mīļi minči gaida savus īstos saimniekus. Pieejama arī veterinārā palīdzība nelaimē nonākušiem kaķiem.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko