Velosēdeklīši
Velosēdeklīši, ko parasti stiprina virs pieaugušo divriteņa aizmugurējā rata, ir vispopulārākais risinājums gan zemo izmaksu, gan kompaktuma dēļ.
Bērns tādā ir stingri fiksēts ar drošības jostām, arī kājas ir pasargātas no iekļūšanas starp spieķiem. Sēdeklītim pārsvarā gadījumu ir labs atbalsts galvai, līdz ar to mazulis būs drošībā pat tad, ja brauciena laikā aizmigs, kas garākos ceļojumos vai rīta stundā ceļā uz bērnudārzu var gadīties bieži. Pārvadājot bērnu ar velosēdeklīti, svarīgi, lai viņam būtu uzvilkta veloķivere, jo divritenis avārijas gadījumā kopā ar visu bērnu sēdeklīti var sagāzties uz sāniem.
Jauni velosēdeklīši nopērkami jau no kādiem 30 eiro, taču, tā kā bērns ātri izaug, plaši pieejami arī lietoti, ko iespējams vēlāk pārdot citiem interesentiem. Pērkot lietotu, gan svarīgi rūpīgi apskatīties, vai sēdeklīša plastmasas korpuss ir vesels un vai slēdzas drošības jostas un kāju fiksatori.
Tirgotāji piedāvā plēves pārvalkus, ko uzvilkt sēdeklītim, lai tas nesamirktu lietū, kad bērns netiek pārvadāts. Un ir tādi pārvalki, kas ļauj no lietus pasargāt arī sēdeklītī esošo bērnu.
Izvēloties velosēdeklīti, svarīgi pievērst uzmanību tā stiprinājumu piemērotībai tieši jūsu divritenim. Ja pieaugušā divriteņa sēdeklis ir ar spirālveida atsperēm, kādas plaši lietoja agrāk un kurās bērns varētu iespiest pirkstus, šādu sēdekli vajadzētu nomainīt.
Tirdzniecībā pieejami arī tādi sēdekļi, kas stiprināmi pieaugušā velosipēda vidusdaļā vai pie stūres. Ir cilvēki, kas tādus lieto, it īpaši ja vienlaikus jāpārvadā divi bērni, taču šādi risinājumi ir nedrošāki - bērns nav piesprādzēts, līdz ar to kritiena gadījumā var gūt lielākas traumas, viņa kājas nav pasargātas no iekļūšanas starp rata spieķiem, bērnam pašam visu laiku jātur līdzsvars.
Velopiekabes
Daudz drošāks, bērnam ērtāks, kaut arī dārgāks risinājums ir speciālās velopiekabes, ko stingrā sakabē stiprina aiz pieaugušā divriteņa. Ir cilvēki, kuriem šķiet, ka šādas piekabītes ir nedrošākas, jo bērns neatrodas tiešā pieaugušā tuvumā, taču tā tas nav. Piekabes konstrukcija ir ar izturīgu rāmi, bērns ir piesprādzēts, līdz ar to pat tad, ja pieaugušā divritenis krīt, bērns ir vairāk pasargāts no traumām nekā tad, ja atrastos velosēdeklītī. Turklāt tā labsajūtu mazāk ietekmē laika apstākļi - piekabes pārsegs sargā no saules, lietus un odiem. Šķietami mazā telpa ir gana plaša, lai bērns brauciena laikā varētu rotaļāties ar līdzi paņemtajām mantām.
Lietojot piekabi, grūtības varētu sagādāt šaurās uzbrauktuves uz ietvēm, kas pilsētās daudzviet vēl saglabājušās nepārbūvētas.
Bērnu pārvadāšanai paredzētās velopiekabes nopērkamas, sākot no 160 eiro. Pieejamas arī lietotas, taču pirms tādu lietošanas būtu ieteicams rūpīgi pārliecināties, ka konstrukcija ir labā tehniskā stāvoklī.
Bērna velosipēda vilkšanas sakabe
Interesants risinājums veloceļojumiem kopā ar bērnu, kas izaudzis no velosēdeklīša vai piekabes vecuma, ir viņa divriteņa piekabināšana pieaugušā velosipēdam ar īpašu tam paredzētu stieni. Iznāk gluži kā tandēma velosipēds, ko vada priekšējais braucējs. Bērns stabili sēž uz sava divriteņa, turas pie stūres, var mīt pedāļus, bet šādā veidā kopīga pārvietošanās ir daudz raitāka un drošāka nekā tad, ja bērns ar savu divriteni brauktu patstāvīgi. Arī šajā gadījumā bērnam jālieto veloķivere.
Sakabes konstrukcija Latvijā nopērkama, sākot no aptuveni 80 eiro. Pirms tās iegādes gan vajadzētu pārliecināties, vai tādas lietošanai ir piemērots pieaugušā un arī bērna divritenis.
Lai bērns labi pamanāms
Visos gadījumos, kad bērns tiek pārvadāts ar divriteni, svarīgi, lai pārējiem satiksmes dalībniekiem tas būtu laikus labi pamanāms. Velosēdeklīši parasti tiek izgatavoti ar atstarojošiem elementiem, piekabes - ar košas atstarojošas krāsas pārsegu, komplektētas ar karodziņu garā kātā. Braucot ar bērnu, kura velosipēds iestiprināts sakabē, ļoti svarīgi lietot atstarojošu vesti un lai divriteņi būtu aprīkoti ar gaismas signāliem.
Un vēl - pirmos izbraucienus ar bērnu noteikti vajadzētu plānot īsus, pieradinot mazo pasažieri pie jaunajiem pārvietošanās apstākļiem.