Skaistumam un praktiskai lietošanai
Dārzkopības Onava augu speciāliste pārdevēja Inga Perkoņenkova stāsta, ka pēdējā laika tendence terases apzaļumošanā ir stādīt vienkopus dārzeņus, garšaugus un krāšņumaugus ar spilgtiem ziediem. «Ir pat speciāli sēklu maisījumi, kuros jau ir sakombinētas sugas, kas var augt vienā puķpodā vai balkona kastē, piemēram, raudene un timiāns ar kādu no ziediem. Ideāla kombinācija ir mazie balkona tomātiņi, kas sastādīti līdzās bazilikam, piparmētrām un novietoti pamīšus ar puķu kastēm, kurās aug pelargonijas, petūnijas, begonijas. Kombinēšanas ideja vienkārša - raugieties, lai kaut kas stiepjas vertikāli, kaut kas ir nokarens. Faktūras, krāsas, apjoms - daudzveidīgs. Ja augi ir smaržīgi, svarīgi, lai aromāti veido saskanīgu buķeti,» skaidro dārzkope. Jūnija, jūlija terasē lieliski iederēsies puķpodi ar nokarenajām zemenēm, kas vienlaikus būs gan dekoratīvas, gan praktiski izmantojamas. Turklāt raža šādiem zemeņu ceriem nebūt nav maza, tie ir izturīgi un ražo ilgi, kā arī pārziemo.
Inga Perkoņenkova uzsver, ka galvenais ir sugu saderība pēc to īpašībām attiecībā uz laistīšanu, augsnes sastāvu un saules gaismu. Iecienītās begonijas būs visizturīgākās - augs ēnā, nebūs kaprīzas attiecībā uz laistīšanu. Ne tikai ēna, arī pārāk karsti un tieši saule stari, kas lielāko dienas daļu apspīd augus, daļai nenāk par labu. Piemēram, lobēlijas sauļošanos īpaši nemīl.
Visu ar mēru!
Visrūpīgāk terases apzaļumošana jāpārdomā, ja vietas nav daudz. Kaut arī aktuālas ir dažādu augu kompozīcijas lielos dažādas formas puķpodos, mazā terasē tie aizņems daudz vietas, turklāt jādomā, kur iespaidīgie podi tiks novietoti, kad sezona beigsies. «Visiecienītākās terasēs un balkonos tomēr ir viengadīgās puķes, jo ziemcietes tradicionāli tiek stādītas puķudobēs. No vienas puses, tas dod iespēju ik vasaru ieviest ko jaunu, izmēģināt dažādu augu pieradināšanu,» uzskata I. Perkoņenkova.
Lai taupītu vietu, viņa iesaka izmantot sienas, novietojot plauktiņus vai stiprinājumus, kur salikt puķpodus vai kastes ar augiem, izmantot šim nolūkam margas, palodzes, kāpņu malas - vārdu sakot, pieiet radoši. Arī puķpodus var kombinēt citu virs cita vai citu citā, stādīt augus spaiņos, kas novietoti viens virs otra, stikla burciņās, kurām cauri redzamas stādu saknes utt. Taču ieteicams ievērot kādu noteiktu estētisko virzienu, jo pārmērīga eklektika mazā telpā radīs šaurības un nekārtības izjūtu.
Istabas augiem svaiga gaisa kūres
Terase ir arī pateicīga vieta, kur iznest paelpot svaigu gaisu istabas augus, tie var veidot zaļumu bāzi un sezonas beigās mierīgi atgriezties uz palodzēm iekštelpās. Vislabāk ārā jūtas papardes, efejas, arī alvejas, naudas koki, līdakastes, mājas svētības, amariļļi no svaiga gaisa nebaidās. Mirtes, kaktusi gan būs jutīgāki - tiem nepatīk ne pārmērīgs mitrums, ne uzstājīgi un karsti saules stari, kā arī vēja brāzmas ne. Šiem augiem nepieciešams sauss, gaišs aizvējš. Dārzkopības speciāliste iesaka istabas augus pie āra apstākļiem pieradināt pamazām, turklāt nesākt ar vissaulaināko vietu, pretējā gadījumā lapas, ziedi var apdegt un augs aiziet bojā. «Arī garšaugus stādot uz balkona, padomājiet, ka ziemā timiānu, raudeni, rozmarīnu varēsiet ienest savā virtuvē, kur tas priecēs jūsu acis un garšas kārpiņas vēl vairākus mēnešus. Šie augi ir daudzgadīgi pēc savas būtības, bet mūsu klimats tiem var būt par skarbu tāpat kā modē nākušajai lavandai, kas aukstākā ziemā vienkārši izsalst,» skaidro Inga un atgādina pievērst uzmanību, lai istabas augiem, baudot atvaļinājumu pie dabas, neuzmestos kāda slimība vai kaitēkļi. Tos nevajadzētu likt slimu augu tuvumā, kā arī rūpīgi jāseko, lai telpaugs jūtas labi.
Apvij lapeni ar ziediem!
Lapeņu īpašniekiem ieteicams ēkas padarīt pievilcīgākas, apaudzējot ar vīteņaugiem. Šovasar vēl pagūs sakuplot un uzziedēt iesētie puķuzirņi, kreses, puķupupas, kas vīsies augšup pa novilktajām stīdziņām, veidojot krāsu rakstus. Ilgtermiņā skaisti izskatās vīteņhortenzijas, citronliānas, saldā mīlestība, mežvīni, vīteņrozes, vīnogas. Jārēķinās, ka sagaidīt tos apvijam lapeni romantiskā ziedu un lapu mākonī prasīs vismaz gadus trīs līdz piecus, taču ir vērts. Tikmēr pamīšus ilggadīgajiem stādījumiem varat sēt jau pieminētos viengadīgos augus vai strauji kuplojošus ziemciešus, piemēram, kobejas, kas var sasniegt vairāku metru augstumu un zied ar iespaidīgiem zvanveida ziediem, kā arī tunbergijas, aktinīdijas u. c.