Kucēns pie nagu griešanas jāpieradina pamazām. Vispirms paņem viņu klēpī, patur ķepiņas, kaķēnam liek izlaist nadziņus. Pakāpeniski pieradina dzīvnieku pie šķērēm, to radītās skaņas. Nags jāgriež pa mazam gabaliņam, nevis viss uzreiz, jo tad var viegli iegriezt dzīvnadzī. Kad, nagu griežot, šķērsgriezumā redzams dzīvnadža punktiņš, tālāk griezt nevajadzētu. Suņiem ar gaišu apmatojumu parasti ir gaiši nagi un dzīvnadzis labi caurredzams. Pareizi nags ir nogriezts vienu milimetru virs dzīvnadža. Jāuzmanās nagu savainot. Iegriezts dzīvnadzis parasti ļoti asiņo, dzīvniekam sāp, un turpmāk viņš labprātīgi procedūrai neļausies.
Ja tomēr gadījies iegriezt, asiņošana jāaptur. To var izdarīt ar speciāliem asins apturēšanas līdzekļiem, piemēram, sudraba nitrāta stienīti vai Kwik Stop pulveri. Ja to nav, derēs zilie graudiņi. Tos uzber uz vates piciņas un pieliek pie nadziņa.
Lielāka uzmanība jāpievērš kaķiem un suņiem senioru vecumā, jo viņi staigā lēnāk un arī nagi nodilst lēnāk. Īpaša uzmanība jāpievērš suņu pakaļkāju piektajiem un kaķu priekškāju piektajiem nagiem, kas nesaskaras ar zemi, bieži vien pāraug un, izveidojot apli, ieaug ādā, radot dzīvniekam sāpes.
Nav noteikts, cik bieži nagi jāgriež, faktiski - pēc vajadzības reizi mēnesī vai reizi divos mēnešos. Ja nagus griež regulāri, dzīvnadža garums nemainās, bet, ja to dara retāk, dzīvnadzis aug garāks un to vieglāk savainot. Ir suņi, piemēram, takši, kas paši nograuž nadziņus, jākontrolē tikai piektais nadziņš. Protams, nagu griešanai jāiegādājas speciālas nagu šķērītes: kaķim vai maza auguma sunītim - mazas, lielākam sunim - lielākas.
Dažkārt, dzīvniekiem nagus griežot, novērojams, ka tie šķeļas. Tādā gadījumā nagu stiprināšanai iesaku lietot kompleksos vitamīnus. Kaķiem varētu būt Nu Cat, suņiem - Canine Plus (nopērkami veterinārajās aptiekās). Ja suns ir nemierīgs un procedūrai neļaujas, ieteicams stundu pirms tās dzīvniekam iedot kādu nomierinošu līdzekli (vienu tableti Calms, Relaxan vai Vetri Calm).
Jauns risinājums kaķu saimniekiem ir plastmasas nagu uzmavas, ko pielīmē pie apgrieztiem nagiem ar speciālu līmi. Mēbeles un tapetes ir pasargātas divas trīs nedēļas. Ja kāda uzmava nokrīt, to atkal var pielīmēt.
Vēl iesaku dzīvniekam ne tikai apgriezt nagus, bet arī sakopt apmatojumu ap pēdiņām. Beidzot sākusies ziema, būs arī sniegs, tāpēc svarīgi apgriezt apmatojumu ap katru pēdiņu, lai sniegs neveidotu cietus bumbuļus, kas sunim pastaigājoties rada diskomfortu.
*LU Vetfonda veterinārārste