Veterinārārsti iedala dzīvniekus trīs kategorijās: jaundzīvnieki, pieaugušie un seniori. Jaundzīvniekiem aktuālas ir dažāda veida parazitārās un vīrusu saslimšanas. Aktuālākās: zarnu parazītu invāzija, ādas un matu parazīti, kas ir plaši izplatīti Latvijā, un gremošanas traktu inficējošie vīrusi. Šādas slimības var apstiprināt vai izslēgt, nododot laboratorijā dzīvnieku fekālijas, nokasījumus no ādas, matus, veicot dažādus vīrusa esamību noteicošos testus. Šeit nevajag aizmirst arī par kaķiem, kuri neiet ārā no mājas. Nereti mēs paši varam kļūt par iemeslu slimību izplatīšanai viņu organismā.
Pieaugušie dzīvnieki visbiežāk ir saimnieku draugi, viņus ņemam līdzi uz vasarnīcu, lauku mājām, pastaigās pie jūras vai mežā. Taču Latvijā ir ļoti augsta ērču, blusu un odu populācija. Šie kukaiņi ir ne tikai nepatīkami, bet arī pārnēsā dažādas infekcijas. No ērcēm var inficēties ar asins parazītiem, no blusām un odiem - ar zemādas helmintiem (parazītiskajiem tārpiem). Profilakse šajā gadījumā ir ļoti aktuāla, taču, ja nav izdevies pasargāties, speciālie asins un fekāliju izmeklējumi ļaus atklāt slimību pirms klīnisko pazīmju parādīšanās.
LLU veterinārās klīnikas laboratorija piedāvā visus šos izmeklējumus veikt uz vietas, kā arī saņemt speciālista konsultāciju par turpmāko rīcību, slimības ārstēšanu un pacienta novērošanu. Svarīgi zināt - ja ārstēšana būs sākta laikus, slimība radīs mazāku kaitējumu veselībai, ārstēšana neizmaksās dārgi un, kas ir vissvarīgākais, dažos gadījumos pat ļaus novērst letālu iznākumu.
Par pieaugušiem dzīvniekiem runājot, tie ir visizturīgākie pret dažādām cita veida saslimšanām. Atsevišķa uzmanība ir jāpievērš kaķiem, kuri tieši šajā vecumā ir tendēti uz apakšējo urīnizvadceļu slimības attīstību. To var izslēgt, nododot urīna analīzes bioķīmiskai un mikroskopiskai izmeklēšanai. Ja slimība ir skārusi dzīvnieku, klīnikā palīdzēs noteikt, cik smaga ir slimības pakāpe, un ieteiks, kā situāciju vērst par labu.
LLU klīnika ir aprīkota ar mūsdienīgām diagnostikas iekārtām - ultrasonogrāfu, rentgenu, datortomogrāfu, ko plaši lieto, lai uzstādītu vai precizētu diagnozi, tādējādi sniedzot augstākas pakāpes izmeklējumu rezultātus.
Seniori ir dzīvnieku daļa, kurai jāpievērš vislielākā uzmanība. Pēdējā laikā par senioriem ir pieņemts uzskatīt dzīvniekus, kas ir vecāki par septiņiem gadiem. Sākot no šī vecuma, saslimšanas parādās arvien biežāk. Reizi pusgadā vai gadā ir ieteicams nodot pilnas asins un urīna analīzes, pārbaudīt vairogdziedzera hormonus, nepieciešamības gadījumā var veikt arī ultrasonogrāfisko vēdera dobuma un sirds pārbaudi.
Mūsdienās arvien populārāka kļūst ceļošana kopā ar dzīvniekiem. Pirms ceļojuma vēlams noskaidrot, ar kādām Latvijā neesošām slimībām var sastapties dzīvnieki un arī cilvēki, un laikus veikt profilaktiskos pasākumus. Ja tas tomēr nav izdarīts, asins un fekāliju analīzes palīdzēs konstatēt iespējamo dzīvnieka inficēšanos.
* Veterinārārste, vieslektore LLU Veterinārmedicīnas fakultātē