Trešdien Konstitucionālā tiesa paziņoja, ka pamatlikumam neatbilst parlamenta steigā pieņemtie grozījumi likumā, kas nosaka Konstitucionālās tiesas procedūras. Eiropas Padomes konstitucionālo tiesību ekspertu institūcija - Venēcijas komisija - arī varētu jau piektdien sniegt savu atzinumu par šiem grozījumiem. BBC vēsta, ka atzinuma projektā Polijas valdības soļi kritizēti kā likuma varu, demokrātiju un cilvēktiesības apdraudoši. Venēcijas komisijas atzinumu gaida Eiropas Komisija, kas sāka procedūru par Polijas tieslietu reformu atbilstību Eiropas Savienības demokrātijas standartiem.
Polijas premjerministre Beata Šidlo jau paziņojusi, ka nepublicēs Konstitucionālās tiesas spriedumu, kas ir jādara, lai tas stātos spēkā, jo uzskata, ka Konstitucionālās tiesas process šajā jautājumā neatbilst pašreizējai parlamentā pieņemtajai likuma redakcijai. Tieslietu ministra vietnieks nodēvēja šo procesu par «vienkāršu tiesnešu sanākšanu pie espreso un kūkām, kam nav legāla nozīmīguma». Savukārt ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis izteicies, ka valdība noteikti apstrīdēs Venēcijas komisijas viedokli.
Decembrī Seimā steigšus nakts sēdēs pieņemtie grozījumi paredz, ka Konstitucionālajai tiesai lietas jāizskata hronoloģiskā secībā, kas neļauj vispirms izskatīt nozīmīgākās. Tie arī nosaka kvorumu svarīgās lietās (13 no 15 tiesnešiem), kā arī maina definīciju vairākumam, kas nepieciešams sprieduma pieņemšanai, - no divām trešdaļām uz pusi.
Konstitucionālās tiesas priekšsēdis Andžejs Žeplinskis, pasludinot spriedumu, teica, ka grozījumi «neļauj Konstitucionālajai tiesai pildīt pienākumus, pārkāpj tās neatkarību un tiesiskas valsts principus».