Tikt pie jauniem darbiniekiem nākamgad plāno 47% no aptaujātajiem darba devējiem Latvijā, kamēr Lietuvā un Igaunijā šie skaitļi ir attiecīgi 42% un 40%. Salīdzinot ar iepriekšējā gada Baltijas pētījuma rezultātiem, vienīgi Latvijā šajā ziņā gaidāms pieaugums, kas procentuāli ir 5%, Lietuvā pieprasījums pēc darbiniekiem samazinājies par 6%, bet Igaunijā tas palicis nemainīgs. Visvairāk darbinieku Latvijā nākamgad meklēs mazumtirdzniecības, finanšu jomas, pakalpojumu, IT un telekomunikāciju, kā arī būvniecības nozares uzņēmumi.
Biežākais iemesls, ko, pamatojot nepieciešamību pēc jauniem darbiniekiem, minējuši darba devēji Baltijas valstīs, ir darba apjoma pieaugums - to norādījusi aptuveni puse aptaujāto uzņēmumu. Otrs nozīmīgākais iemesls, kāpēc jāpapildina personāls, ir iepriekšējo darbinieku aiziešana no darba, darbinieku rotācija - to minējuši aptuveni 25% darba devēju.
Līdzīgi kā pēdējos divos gados, nākamgad Latvijā palielināsies arī to darba devēju skaits, kuri plāno ne tikai pieņemt, bet arī atlaist darbiniekus. To iecerējuši 30% darba devēju, kamēr pērn tādu bija 22%, bet 2013. gadā - 16%. Katrs trešais uzņēmums, kas nākamajā gadā grasās samazināt personāla skaitu, šo situāciju pamato ar to, ka dažās amata pozīcijās darbinieki strādā neefektīvi. Veikt darbinieku skaita izmaiņas tikai samazinājuma virzienā nākamgad plāno 5% darba devēju, bet 14% nekādas izmaiņas personālā neplāno.
Aivis Brodiņš, CV-Online Latvia vadītājs, norāda, ka toni uzņēmumu plānos pieņemt jaunus darbiniekus kopumā diktē ekonomiskā izaugsme valstī, kas nākamgad būs straujāka. Tajā pašā laikā darba devēji turpinās saskarties ar grūtībām atrast atbilstošus darbiniekus, un šajā problēmā lielā mērā ir vainojama arī demogrāfija un emigrācija. «Lai noturētu un piesaistītu kvalificētu darbaspēku, uzņēmumi nākamajā gadā turpinās vēl lielāku uzmanību pievērst algu pieauguma jautājumiem, tajā pašā laikā pievēršot lielu uzmanību arī darbinieku efektivitātei,» viņš saka un prognozē, ka cīņa par talantiem kļūs vēl sīvāka nekā iepriekšējos gados.