Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +6 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Pasakas un izkustēšanās dabā

Pededzes pamatskolā bērniem ir iespēja mācīties literatūru, apvienojot to ar aktivitātēm brīvā dabā un sportisku garu un izmantojot pie skolas ābeļdārzā ierīkoto Pasaku taku. Tā ir spēle, kas izvietota 350 metru garā teritorijā ar deviņām pieturvietām, radošiem un atraktīviem uzdevumiem un īpašiem noteikumiem spēlēšanai. Pieturvietās atrodas no koka izgatavoti vides objekti pasakās sastopamo tēlu simbolu formās, piemēram, par pasakas Vecīša cimdiņš tematiku ir objekts, kas līdzinās cimda formai, un tamlīdzīgi.

Skolotāja Ieva Rakova, kura aktīvi izmanto Pasaku taku ikdienas mācību procesā, stāsta: «Mācību metode ir aktuāla, jo skolēniem un arī pieaugušajiem patīk spēlēties, un viņi pat nepamana, ka vienlaikus arī mācās. Literatūras skolotājiem Pasaku taka var būt nozīmīgs atbalsts folkloras apguvē, kā arī citu daiļdarbu interpretācijā, jo pasaku spēles noteikumus var papildināt katrs skolotājs pēc vajadzības un metodiskajām iecerēm.» Īpaši noderīga metode esot sākumskolas klasēs, taču arī lielākajiem skolēniem ir interesanti, jo spēles sarežģītību iespējams pielāgot dažādiem vecumiem. Lielākoties Pasaku taka tiek izmantota, mācoties literatūru, bet tikpat labi to var pielāgot vēstures, sociālo zinību apguvei.

Skolēniem klasē vai Pasaku takā tiek izstāstīta pasaka, tā var būt gan no tautas pasaku krājumiem, gan literārā pasaka, teika, stāsts vai pat dzejolītis. Pasaku, stāstu vai dzejoli var sacerēt arī bērni paši. Svarīgi vienoties, kāds no Pasaku takā esošajiem tēliem literārajā darbā būs sastopams. Skolēni sadalās komandās un starp vides objektiem atrod atbilstošo tēlu. Tad seko fiziskās jeb spēles aktivitātes, piemēram, bērniem cimda tēla rombos jāiemet noteikts skaits bumbiņu. Par katru precīzo metienu tiek piešķirts noteikts punktu skaits. Ja iemet tuvākajā rombā, iegūst mazāku punktu skaitu, ja tālākā - lielāku. Iegūto rezultātu pieraksta lapā un dodas tālāk pie nākamā tematiskā objekta.

«Bērniem ir aktuāli izkustēties, joprojām starpbrīžos sākumskolēni izspēlē rotaļas, ko daudzi tagadējie pieaugušie atceras no savas bērnības: Ķerenes, Sasaldētos, Augstāk par zemi u. tml. Tātad bērniem spēles moments ir svarīgs! To integrējot mācību procesā, var panākt, ka bērni saprot - mācības nav kaut kas garlaicīgs, atrauts no reālās dzīves, bet var būt arī patīkams un jautrs laika pavadīšanas veids. Kustības svaigā gaisā ir svarīgas, ne visi bērni pēc stundām dodas uz kādu deju vai sporta pulciņu, tāpēc Pasaku taka dod iespēju izkustēties,» apgalvo skolotāja Ieva.

Spēļu izmantošana ļauj mācību saturu apgūt interaktīvi, padarot mācības viegli uztveramas un interesantas. Temati, kuri prasa augstākās domāšanas prasmes, ikdienā skolēnos rada pārliecību, ka tas ir ļoti grūti un tāpēc neinteresanti. Mācību spēles šo apburto loku lauž. Iesaistoties spēlē, skolēni mācību saturu apgūst patstāvīgi, reizēm varbūt pat neapjaušot, ka spēles azartā ir apgūtas ne tikai jaunas prasmes, bet jau konkrētas zināšanas.

Protams, Pasaku taka nav pamatmetode kāda mācību priekšmeta apguvē, bet gan papildinstruments, kas zināšanu uztveri padara atraktīvāku un akadēmiskās gudrības tuvina bērniem saprotamu un interesantu formu veidā. Skolotājam jāspēj skolēniem pamatot, ka nepieciešami dažādi mācīšanās veidi, un jāspēj arī sabalansēt klasē mācāmās vielas proporciju ar spēļu metodes izmantošanas biežumu. Pasaku takas spēles var izspēlēt gan individuāli, gan grupās, bet, strādājot ar bērniem, parasti klases tiek dalītas komandās - tā skolēni apgūst arī prasmi sadarboties, paļauties citam uz citu, tiekties pēc uzvaras un izvērtēt savu veikumu, plusus un mīnusus, ja sniegums nav bijis tik labs, kā gribētos. Spēle un brīvdabas vide ir veids, kā socializēties. Pasaku taku iekārtoja skolas darbinieki un vecāki, iesaistoties arī pašiem skolēniem, tāpēc to uzturēt, lietot un kopt visiem ir pašsaprotams pienākums.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?