Gatava apvienot partiju
59 gadus vecā T. Meja kopš 2010. gada ieņēma iekšlietu ministres amatu līdzšinējā premjera D. Kemerona valdībā. Viņš tikai pirms gada stājās amatā uz otro termiņu pēc tam, kad Konservatīvā partija guva pārliecinošu uzvaru parlamenta vēlēšanās. Tā lielā mērā tika izcīnīta, pateicoties viņa solījumam sarīkot referendumu par Lielbritānijas turpmāko dalību ES. 24. jūnijā D. Kemerons paziņoja par atkāpšanos no premjera un Konservatīvās partijas vadītāja amata, jo dienu iepriekš notikušajā referendumā gandrīz 52% Lielbritānijas iedzīvotāju atbalstīja valsts aiziešanu no ES.
Sākotnēji par neapšaubāmu favorītu uz vakanto valdošās partijas un premjera krēslu tika uzskatīts bijušais Londonas mērs Boriss Džonsons, kurš pirms referenduma bija viens no līderiem kampaņai, kas mudināja britus balsot par izstāšanos no ES. Tomēr viņš pārvilka svītru savai politiskajai karjerai, atsakoties uzņemties partijas un valdības vadītāja pienākumus, kas nozīmētu vadīt Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES.
Neraugoties uz saviem nereti eiroskeptiskajiem uzskatiem, T. Meja pirms referenduma bija to valdības ministru vidū, kas atbalstīja D. Kemerona kampaņu par Lielbritānijas palikšanu savienībā, tomēr viņa neaģitēja tik aktīvi kā valdības vadītājs un finanšu ministrs Džordžs Osborns. Pieredzējusī politiķe, kura pirmoreiz parlamentā tika ievēlēta 1997. gadā, cīņā uz Konservatīvās partijas vadītāja amatu sevi pieteica kā kandidātu, kas spēs apvienot sašķelto politisko spēku.
Izšķirošajam balsojumam par nākamo Konservatīvās partijas vadītāju vajadzēja noslēgties tikai septembra sākumā, bet viss atrisinājās krietni agrāk, jo pirmdien savu kandidatūru atsauca otra pretendente - enerģētikas ministre Andrea Līdsoma. Tādējādi T. Mejai pavērās durvis uz Dauningstrītu numur 10 (Lielbritānijas premjera rezidence), kur līdz šim valdījusi tikai viena sieviete - Mārgarita Tečere.
Brexit nozīmē Brexit
Otrdien Dauningstrītā notika pēdējā valdības sēde, ko vadīja D. Kemerons. Viņš trešdien Lielbritānijas karalienei Elizabetei II iesniegs oficiālu demisijas rakstu. Pēc tam uz Bakingemas pili dosies T. Meja, lai tiktos ar valdnieci un saņemtu viņas uzaicinājumu veidot nākamo valdību. Paredzēts, ka ceturtdien un piektdien viņa paziņos savas valdības ministrus, kuri uz pirmo sēdi varētu sanākt 19. jūlijā, vēsta BBC.
T. Mejas valdības dienaskārtības galvenais uzdevums būs vadīt Lielbritānijas izstāšanos no ES jeb Brexit. Referendums, kurā briti nobalsoja par to, bija konsultatīvs, jo tikai Apvienotās Karalistes valdība var iedarbināt Lisabonas līguma 50. pantu, kas nosaka procedūru, kādā ES dalībvalsts var pamest bloku. Daļa juristu gan norāda, ka par to būtu jābalso arī parlamenta locekļiem.
T. Meja ir paziņojusi, ka briti ir pauduši savu viedokli, un noraidījusi iespēju rīkot atkārtotu referendumu par Lielbritānijas dalību ES. «Lielbritānijai, pametot ES, nepieciešams panākt iespējami labāko vienošanos [ar Briseli] un definēt sev jaunu lomu pasaulē,» viņas teikto citē portāls Politico.eu. «Nebūs mēģinājumu palikt ES, mēģinājumu atgriezties tajā pa sētas durvīm. Brexit nozīmē Brexit, un mēs to padarīsim par veiksmes stāstu.»
Vācijas kanclere Angela Merkele mudinājusi Lielbritāniju pēc iespējas drīz tikt skaidrībā par to, kādas būs Apvienotās Karalistes attiecības ar ES pēc Brexit. Savukārt Eirogrupas vadītājs, Nīderlandes finanšu ministrs Jerūns Deiselblūms otrdien pēc tikšanās ar ES dalībvalstu kolēģiem sacīja, ka T. Mejai ir «jāatrod risinājumi Brexit, kas ir radījis īpaši daudz problēmu Lielbritānijai un arī Eiropai», raksta The Independent.