Dominē Vidusjūras sajūtas
Aktuālas ir augu kompozīcijas, kurās dominē dažādas graudzāles, tās ir spurainas, dažādu krāsu un izmēru, plandošas vējā - šķietami radot šādu sajūtu un reāli ļaujoties vēsmām. Aktuāli arī audzēt terasēs garšaugus gan praktiskam nolūkam - ēšanai, gan kā dekoratīvu kompozīciju sastāvdaļas, kas valdzina gan ar izskatu, gan smaržu, piemēram, rozmarīns, timiāns, baziliks un īpaši moderna ir lavanda, kurai arī ir dažādas šķirnes un nokrāsas. Stādīt kompozīcijās var arī dekoratīvās bietes un citus ēdamus augus, maurlokus, kas zied ar violetiem bumbulīšiem, un pa vidu - mazas, gaisīgas puķītes maigi rozā, lillīgos, baltos toņos.
«Latvietim pelargonija balkonā ir teju svēta lieta, bet patiesībā ierastie nokarenie puķpodi pieder pagātnei, tajos vairs nav nekā interesanta. Arī pļavas imitācija ar šķietamu mežonīgumu un dabisku nekārtību ir vakardiena. Šosezon lielu un košu ziedu ir maz, vairāk dominē zaļums ar maigām noskaņām, spilgto akcentu - nedaudz,» stāsta I. Gulbe.
Vasarā terasē labi dzīvo augi, kas citkārt mūsu acis priecē vienīgi telpās, - tās ir dažādas palmas - Latvijas vasarām īpaši piemērotas ir Phoenix Canarienis, Chamaerops, Phoenix Roebelini, lauru un olīvu koki, citrusi, lielas agaves, kaktusi un citi sukulentu veidi, ko var kombinēt ar sīkziedu puķītēm un graudzālēm, kurām ir desmitiem šķirņu. Agavēm un kaktusiem gan vajadzētu atrasties zem jumta, jo mūsu vasaras lieti tos var nopūdēt.
Veidojot kompozīcijas, rūpīgi jāizlasa, cik lieli izaugs stādi, jo ir graudzāļu šķirnes, kuras sasniedz pat pusotra metra augstumu, līdz ar to tās jāstāda tā, lai nenomāc citus augus. Puķpodā vai kastē augi jāstāda divas reizes retāk nekā gribat, lai tie piepilda vietu, jo līdz rudenim tie saaugs gan platumā, gan izpletīsies sakņu sistēma.
Lielākoties visas palmas, kaktusi un citrusi pārziemo, ja ir novietoti telpās +10 līdz +15 grādu temperatūrā, tāpēc jāapdomā, vai būs vieta, kur puķpodu ar augu novietot.
Puķpodi - neitrāli
Arī puķpodi ir kā akcents vidē, ne tikai utilitārs priekšmets, kurā atrasties augam. Aktuāli ir lieli, apjomīgi podi, kuros aug samērā nelieli, proporcionāli vertikāli stādījumi, kompozīcijas, kas atklāj arī puķpodu kā estētisku objektu. Moderni ir kombinēt dažādu izmēru un formu puķpodus, novietojos tos citu citam līdzās terases stūrī vai, piemēram, kāpņu vai durvju abās pusēs nesimetriski un dažādus, kuros atrodas arī atšķirīgu augu kompozīcijas. Māla podi ir ērti un glīti, taču tie kļūst plankumaini, tāpēc Ilze Gulbe iesaka izvēlēties modernu keramiku melnos, pelēkos, baltos, krēmkrāsas toņos. Spilgtie puķpodi sevi neattaisno, ja telpa, kurā tie atrodas, nav dizainiski perfekta un pat sterila, turklāt tiem ir risks akcentu no auga novērst un dominēt vidē.