Cena apliecina kvalitāti
Kaut arī var iedalīt noteiktās grupās pēc materiāla un citiem parametriem, tirdzniecībā pieejams ļoti liels klāsts dažādu jumta segumu veidu. Ne tikai klienti, arī nozares speciālisti mēdz būt atšķirīgās domās par to, kāds tad ir labākais. «Šis jautājums nav atbildams - ka tādai un tādai ēkai kaut kādos apstākļos būtu piemērotākais tieši kāds konkrēts seguma veids. Daudz ko ietekmē gaume, budžets, funkcionālās vajadzības,» skaidro R. Sprincis.
Kā vienu no izturīgākajiem, ilgmūžīgākajiem un arī izskatīgākajiem jumta segumu veidiem viņš iesaka dakstiņu jumtu. No produkta tehniskā viedokļa dakstiņu jumts esot augstākās klases profesionāļu izvēle numur viens, taču nozīme ir ēkas dizainam kopumā.
Dakstiņi ir gan māla, gan betona. Māla dakstiņi ir dārgāki, jo izgatavošanas procesā tie tiek karsēti īpašās krāsnīs, kas to ražošanu sadārdzina. Ekonomiskāka izvēle līdz ar to ir betona dakstiņi. Kā vieniem, tā otriem ir pieejams plašs krāsu klāsts (ne tikai sarkanbrūnā, kas pirmā nāk prātā, iedomājoties klasisku dakstiņu jumtu).
Taču arī dakstiņu kvalitāte var būt atšķirīga atkarībā no ražotāja. «Kvalitatīvs dakstiņu jumts var kalpot pat 100 gadu, taču sliktas kvalitātes materiāls var saplaisāt pat pēc pāris gadiem. Izvēloties vajadzētu pievērst uzmanību ražotāja reputācijai. Dakstiņu jumti ir vieni no dārgākajiem segumiem, un es skatītos ar aizdomām, ja man censtos piedāvāt dakstiņus par neticami zemu cenu,» uzskata Sprincis.
Lai neizbalo un nedeformējas
Kā nākamo līmeni kvalitātes skalā eksperts izceļ metāla jumtu segumu un iesaka izvēlēties tērauda materiālu ar augstas izturības pārklājumu - cinkojuma slāni, pasivācijas slāni, grunts krāsu un polimērkrāsu, lai tā izturētu uzstādīšanu un tās lietošana ilgtu vairākas desmitgades. «Ir metāla profili, kas imitē dakstiņu pārklājumu, ir pieejami tādi ar vertikālām līnijām, ar dažādu trafaretu elementiem. Iespējams, nespeciālists vizuāli pat uzreiz neatšķirs šādu jumtu no dakstiņu jumta,» skaidro Sprincis. Cenas ziņā metāla jumta segumi ir izdevīgāki nekā dakstiņu, bet to kalpošanas laiks ir 30-50 gadu, taču redzēti ražotāji, kas piedāvā tikai 10 gadu garantiju, kā arī ir lēts skārds no Āzijas, bet speciālisti novērojuši, ka šie materiāli jau pēc diviem trim gadiem mēdz izbalot un deformēties, kā arī sarūsēt.
Sezonai nav nozīmes
Joprojām iecienīti esot šīfera jumti - gan nekrāsoti, gan krāsoti. Mazās šīfera loksnes vizuāli pat atgādina dakstiņus, bet cenas ziņā - kvalitatīvu skārda jumtu. Arī šindeļu jumts kā risinājums nebūs ļoti lēts, bet tam ir pieejama daudzveidīga formu, dizaina un krāsu bagātība.
«Visi šie jumta segumu veidi pieejami slīpajiem jumtiem, savukārt horizontālajiem tiek klāts bitumena ruļļu segums, kas tiek kausēts un atkarībā no materiāla specifikas un iecerēm uz tā var gan klāt jumtu dārzu virsmu un augsni, gan likt terases dēlīšus,» stāsta R. Sprincis.
Jautāts, kad vislabāk ieplānot jumta nomaiņu, meistars iesaka nebaidīties no ziemas sezonas. Viņaprāt, esot mīts, ka jumts jāmaina tieši vasarā. Ekonomiskāk to esot izdarīt tieši ziemā, jo tad ir lētāks darbaspēks, arī drošāk, jo atšķirībā no spējām vai ilgstošām lietusgāzēm, kas samērcē katru stūrīti, kur tikai tiek klāt, sniegu no virsmām esot vieglāk notīrīt. Taču vasara ir galvenais būvdarbu laiks, un, ja ir iecerēti ēkas renovācijas darbi, tos labāk neatlikt speciāli uz kādu sezonu, bet veikt secīgi.