Mūsu uzņēmuma speciālisti novērojuši, ka darba aizsardzības līdzekļi netiek lietoti arī pieraduma pēc, cerot, ka nelaime ies secen. Diemžēl bieži šīs cerības ir nepamatotas.
Protams, individuālo aizsardzības līdzekļu nodrošināšana primāri ir darba devēja uzdevums, taču praksē atklājas, ka amatam atbilstošs ekipējums ne vienmēr tiek sagādāts pilnā apmērā vai arī tas izvēlēts neatbilstoši pienākumiem, piemēram, cimdi nav mehāniski izturīgi, zābaki nenostiprina potīti, sejas aizsarglīdzeklis slīd nost no galvas un tamlīdzīgi. Tas likumsakarīgi arī darbinieku vidū veicina viedokli, ka aizsardzības līdzekļi nevis atvieglo, bet, gluži otrādi, sarežģī dažādu pienākumu paveikšanu. Tā veidojas apburtais loks, kur darba drošība paliek otrajā plānā.
Darbiniekiem ir tiesības vērsties pie darba devēja un lūgt sagādāt darbam nepieciešamo inventāru. Tomēr pieredze rāda, ka darbā jaunpieņemtie un mazāk pieredzējušie darbinieki bieži vien kautrējas lūgt kaut ko, jo vēlas nostiprināt savu statusu darbavietā. Tāpat arī tikko skolu absolvējušie jaunieši, ienākot jaunā kolektīvā, vēlas izcelties ar neadekvātu lojalitāti pret darba devēju un ir gatavi veikt papildu pienākumus, neievērojot darba drošības normas. Tas neviļus liek uzdot retorisku jautājumu - vai tiešām kautrība darbavietā svarīgāka par veselību?
Darba kultūra pēdējos desmit gados Latvijā augusi, tomēr, lai sasniegtu tādu parauglīmeni kā Anglijā un Vācijā, mums vēl jāstrādā. Jauniešu auditoriju par darba drošības tēmu esam izglītojuši un turpināsim to darīt projekta Esi drošs - esi foršs ietvaros, bet pieredzējušo un vienlaikus arī iesīkstējušo darbinieku apmācības pamatā ir darba devēja un darbinieka paša atbildība. Pasaules pieredze rāda, ka veselīga «izmācīšanas» metode ir atcelšana no darba ar attiecīgu brīdinājumu par darba attiecību pārtraukšanu vai apdrošināšanas atlīdzības neizmaksāšana traumas gadījumā. Cenšoties izglītot Latvijas sabiedrību par darba drošību, ticu, ka ir iespējams sasniegt attīstīto valstu līmeni, kurā atbildība par savu veselību darbā ir tik pašsaprotama kā došanās uz pašu darbu.
Uzņēmuma 25 gadu pastāvēšanas laikā esam bijuši liecinieki arī tam, cik būtiski mainījušies individuālo aizsardzības līdzekļu risinājumi, piemērām, aizsargapģērbi kļuvuši daudzfunkcionāli, darba apavi vieglāki, jaunās paaudzes industriālie cimdi ērtāki un tamlīdzīgi. Tiek darīts viss, lai tie palīdzētu darbu paveikt drošāk, vieglāk un kvalitatīvāk. Gribētos cerēt, ka uzņēmēju un darbinieku darba kultūra un atbildība par savu veselību spēs izaugt līdzi tehnoloģiskajam progresam.
* SIA GRIF valdes loceklis