Turcija pēdējos gados ir realizējusi agresīvu un nepiekāpīgu ārpolitiku un sanīdusies ar gandrīz visiem tuvākajiem sabiedrotajiem, nonākot izolācijā. Analītiķi domā, ka Ankaras centieni salīgt ar atsevišķiem partneriem apliecina Turcijas vēlmi pārskatīt ārpolitisko kursu laikā, kad Tuvajos Austrumos valda nestabilitāte.
Ekonomiskais izdevīgums
Ankaras paziņojumi par attiecību normalizēšanu ar Izraēlu un Krieviju izskanēja pirmdien ar dažus stundu intervālu. Vispirms turki informēja, ka pēc ilgstošām sarunām nolemts atjaunot diplomātiskās attiecības ar Izraēlu. Abu valstu draudzība tika iedragāta 2010. gada vasarā pēc tam, kad izraēliešu specvienības reida laikā uz Turcijas palīdzības flotiles kuģa tika nogalināti deviņi turku cilvēktiesību aktīvisti, kuri, neraugoties uz Izraēlas brīdinājumiem, centās nokļūt palestīniešu apdzīvotajā Gazas joslā. Vēl viens aktīvists no gūtajiem ievainojumiem mira vēlāk slimnīcā.
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu 2013. gadā atvainojās Turcijai par incidentu, bet ar to bija par maz, lai Ankara atmaigtu pret Telavivu. Izraēla arī piekritusi atvēlēt 20 miljonus dolāru (18 miljoni eiro) īpašam fondam, kas paredzēts palīdzības sniegšanai nogalināto turku aktīvistu ģimenēm. Telaviva nepiekrita Turcijas prasībai atļaut turku palīdzības kuģiem tiešu piekļuvi Gazai, bet atļāvusi nogādāt palīdzību caur Izraēlas ostām, raksta turku izdevums Hᅢᄐrriyet.
Attiecību uzlabošana Turcijai un Izraēlai būs ekonomiski izdevīga. Gaidāms, ka drīzumā turki un izraēlieši uzsāks kopīgus dabasgāzes apguves projektus Vidusjūrā. B. Netanjahu paziņojis, ka no Izraēlas uz Turciju varētu izbūvēt gāzes cauruļvadu.
Turcija pirmdien paziņoja, ka valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans nosūtījis Krievijas kolēģim Vladimiram Putinam vēstuli, kurā paudis nožēlu par krievu bumbvedēja notriekšanu pagājušā gada novembrī. Incidentā, kas notika Turcijas gaisa telpā, dzīvību zaudēja divi krievu piloti. Kremlis apstiprinājis, ka saņēmis «atvainošanās» vēstuli.
Ankara cer, ka R. T. Erdogana labās gribas žests pamudinās Krieviju atcelt ekonomiskās sankcijas pret Turciju un atjaunos krievu tūristu plūsmu uz Turcijas kūrortiem, kuros šogad vērojams dramatisks atpūtnieku kritums. Trešdien R. T. Erdoganam un V. Putinam paredzēta pirmā telefonsaruna kopš novembra.
Negrib vairāk ienaidnieku
Izraēla un Krievija nav vienīgās sabiedrotās, ar kurām Turcijai pēdējos gados pasliktinājušās attiecības. Ankarai ir saspīlētas attiecības arī ar Eiropas Savienību un ASV. Bet rādās, ka Turcija vēlas labot situāciju.
«Turcijai vajag vairāk sabiedroto vai vismaz ne vairāk ienaidnieku,» domnīcas Carnegie Europe viespētnieks Sinans Ilgens sacīja izdevumam The Huffington Post. Viņam piekrīt Starptautisko Stratēģisko pētījumu organizācijas prezidents Ezdems Snaberks: «Turcija vēlas pārtraukt būt viena.»
Tajā pašā laikā nav skaidrs, cik tuvas turpmāk būs Turcijas un Krievijas attiecības, ņemot vērā abu valstu atšķirīgos mērķus kara plosītajā Sīrijā. «Putina un Erdogana personīgās intereses var sadurties, jo abi vēlas sasniegt savas ambīcijas, izmantojot Sīriju un citus karstos punktus reģionā,» bijušais NATO ģenerālis Haralds Kujats sacīja izdevumam Bild.