«Kādreiz modes kliedziens bija iet baznīcā, tagad - mācēt iet pirtī,» novērojis Nauris Zutis, Pirts skolas dibinātājs. Daudzi no tiem, kas izbaudījuši īsta pirtnieka pērienu un pirts burvību, vēlas šīs prasmes apgūt arī paši. «Cilvēkiem arvien vairāk interesē veselīgs dzīvesveids un prasme parūpēties pašiem par sevi, savu ģimeni, draugiem,» turpina pirts meistars un stāsta, ka tieši tāpēc pirtniekiem Latvijā šobrīd ir darba pilnas rokas un Pirts skolā, kas ir akreditēta profesionālās izglītības iestāde, pieaug audzēkņu skaits. Mācīties gribot pat cilvēki no Beļģijas, Holandes, un šoruden Pirts skolā būšot pirmie starptautiskie studenti. Pirms tam gan nācies braukt, rādīt un stāstīt, ko tieši latvietis pirtī dara, jo «visur Eiropā jau mēs esam mežoņi, kas iet mežā, lauž zarus», smej N. Zutis. Tajā pašā laikā ārzemnieki arvien vairāk iepērkot Latvijas bērzu pirtsslotas - neatkārtojamā aromāta dēļ.
Pirtī iešanas popularitātes vilnis pamudinājis iepriekš šaurākā formātā un tālākos Latvijas reģionos notikušos pirts svētkus sākt rīkot Rīgā - grandiozākā pasākumā Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Pērn te notika pirmais šāds saiets, bet šogad, rīt un parīt - 9. un 10. jūlijā -, muzeja teritorijā Latviskie pirts un medus svētki, ko rīko Pirts skola kopā ar citiem domubiedriem, apmeklētājus un interesentus gaidīs jau otro reizi.
N. Zutis, kas ir šī pasākuma organizatoru komandas galva, stāsta, ka šogad svētki norisināsies jau divu dienu garumā. Pirtī iešana ir šī pasākuma centrālā ass, un to varēs izbaudīt gan teorētiski pirtnieku meistarklasēs un lekcijās, gan tīri praktiski, guļoties uz lāvas vairāk nekā 20 pirtīs. Pēršanās procesā varēs noskatīties arī no malas - pirts meistari no Latvijas un no citām valstīm savu prasmi demonstrēs stikla kabīnē. Pirtnieki arī tiks vērtēti piecās nominācijās.
Pirts atveseļo un dziedē, tāpēc kā pievienotā vērtība šajos svētkos aicināti piedalīties arī dziednieki, masieri, astrologi un bitenieki, kas arī dalīsies savās zināšanās un pieredzē. Abu dienu garumā notiks dažādas radošās darbnīcas (slotu siešanā, stropu taisīšanā, zāļu tēju vārīšanā, amatnieku prasmēs u. c.), ikviens varēs piedalīties lielā pirts paklāja darināšanā no svaigiem koku zariem un pļavas ziediem. Biškopji iepazīstinās ar medus daudzveidību, tā iegūšanas procesu un citiem biškopības produktiem. Tirdziņā būs atrodams viss, kas nepieciešams pirts taisīšanai un baudīšanai, notiks izklaides pasākumi bērniem, bet uz skatuves uzstāsies folkloras kopas, kapelas, muzikanti. Sestdienas vakarā - balle un dejas kopā ar Gunti Skrastiņu un grupu No pusvārda. Bet svētkus iesāks un noslēgs apļa rituāls upes pļavā.
Sīkāk - www.latvijaspirts.lv.