Dzimumzīme vai melanoma?
Sevišķi vērts pievērst uzmanību savas ādas veselībai pēc vasaras, kad āda tikusi sauļota - jā, arī gadījumos, kad neguļat pludmalē ar nolūku apbrūnēt, bet vienkārši esat aktīvs cilvēks un daudz uzturaties ārā. Pēc intensīvas sauļošanās mēdz parādīties jaunas dzimumzīmes un, ja āda tikusi pakļauta ilgstošai saules iedarbībai, arī pigmenta plankumi. Sevišķi uzmanīgi āda jāvēro cilvēkiem, kas daudz sauļojas saulē un solārijos, kam bijuši saules apdegumi, kas ilgstoši strādā atklātā saulē - būvniecībā, dārzā, sporto, cilvēkiem ar gaišu ādu, blondiem matiem, zilām vai zaļām acīm (tā saucamais I un II fototips, kam slikti veidojas iedegums, bet kas ātri apdeg saulē), kuriem jau bijušas ādas audzēju ļaundabīgās formas vai kuru tuvākajiem radiniekiem (tēvam, mātei, brālim, māsai) atklāti ādas vēža vai jebkura cita ļaundabīga audzēja gadījumi.
Mīts ir tas, ka dzimumzīmes, kas cilvēkam ir piedzimtot, ir ar lielāku risku pārtapt par ļaundabīgiem veidojumiem nekā tās, kas iegūtas dzīves laikā - nē, vienāds risks ir abos gadījumos, un, ja dzimumzīme ir reljefaina, lielāka par 0,5 cm vai atrodas uz ķermeņa vietā, kur pakļauta berzei, labāk doties pie dermatologa un to savlaicīgi noņemt - drošs paliek drošs!
Ādas veidojumi mēdz būt gludi, pacelti virs ādas, mazi, lieli, ādas krāsā, sarkani, brūni, melni, ar matiņiem, bez matiņiem. Kā atšķirt nekaitīgu no ļaundabīga? Vislabāk, protams, to spēs ārsts, bet der savu ādu aplūkot arī katram pašam. Visbiežāk sastopamie ļaundabīgie veidojumi ir melanomas un bazaliomas. Melanoma sākumā ir plakans, brūns veidojums, vēlāk tā aug arī uz augšu, veidojot pacēlumu. Par melanomu pārveidoties var arī dzimumzīme. Bazalioma izskatās kā maza pumpiņa vai krevele, kas nedzīst. Tai ir cikliska attīstība - vienubrīd šķiet, ka jaunveidojums tūlīt būs sadzijis, bet tad atkal uzrodas no jauna. Parasti tā ir ādas krāsā, mēdz būt nedaudz tumšāka. Bazalioma vieglāk pakļaujas ārstēšanai nekā melanoma.
Neglīti, bet arī nekaitīgi
Ārste dermatoloģe Laila Atslēdziņa skaidro, ka bez izplatītajām dzimumzīmēm cilvēkiem mēdz bieži būt arī tāds ādas veidojums kā papiloma, un tas nav ļaundabīgs. Papilomas ir sīkas, tās it kā karājas pie ādas kā diedziņā un visbiežāk ir uz kakla, padusēs un uz acs plakstiņiem. Tās var iekaist, ja tiek traumētas, bet par ļaundabīgiem veidojumiem nekļūst. Papilomas noņem piesaldējot (krioterapija), bet visefektīvākā metode ir lāzerterapija. Tā ir nesāpīga, un skartā vieta neasiņo, ātri dzīst.
Tauku dziedzeros mēdz veidoties sablīvējumi, ko sauc par lipomām un kas izskatās kā nelieli balti kunkulīši zem ādas. Ja tie ir nesāpīgi, nelieli un nav uz sejas, nav nepieciešams tos likvidēt. Pēc nelielām traumām vai kukaiņu dzēlieniem var parādīties tumšas rētiņas jeb audu sabiezējumi - fibromas. Arī tās nav kaitīgas.
Savukārt tā saucamā ķiršu angioma ir mazs, spilgti sarkans vai purpura krāsas veidojums, kas sastāv no daudziem nelieliem asinsvadiem. Ķiršu angiomas var palikt mazas vai izaugt līdz pat zīmuļa dzēšgumijas izmēram. Ja tās vizuāli traucē vai sāk iekaist, jālikvidē, vislabāk - ar lāzerterapijas metodi.