Nevis augt, bet atpūsties
Jāņem vērā, ka rudenī jāizvairās augiem dot mēslojumus, kas satur slāpekli, jo tas veicina intensīvu augšanu, jaunu atvašu dzīšanu, ko rudenī noteikti nevajag. Augiem ir jāsagatavojas ziemošanai un sala pārciešanai, tiem ir nevis jāaug, bet jānobriest. Rudens mēslošanai piemēroti gan šķidrie, gan galvenokārt kaisāmie mēslojumi, kas satur kāliju, fosforu un vēl citas vielas, kas nepieciešamas veiksmīgai pavasara sagaidīšanai.
Rudens mēslojumu specifika ir tāda, ka tie lielākoties augsnē uzsūcas lēni un pamazām, un svarīgi, lai tie ziemā lietū un sniegā neizskalotos, tādēļ mēslošanu labāk uz vēlu rudeni neatstāt - septembra vidus un beigas ir optimālais laiks, ja augustu jau palaidāt garām.
Jāaplaista un jāpiesedz
Pirms mēslošanas augus, arī kociņus, ieteicams aplaistīt, ja nepieciešams, augsne jāuzirdina, un noteikti jāizravē nezāles un jānovāc vecās lapas, nokritušie augļi un pārējās nevajadzīgās lietas. Mēslojumu ar grābekli vai kapli iestrādā augsnes virskārtā. Iespējams iegādāties speciālu rudens sezonai piemērotu komplekso mēslojumu, taču daudzgadīgajiem augiem varat lietot universālo mēslojumu. Tajā skaitā skujeņiem un citiem mūžzaļajiem augiem, dzīvžogu stādījumiem un citiem.
Ja esat videi draudzīga dzīvesveida piekritējs, mēslojiet dārzu ar kompostu vai organisko mēslojumu, piemēram, kūtsmēsliem. It sevišķi, ja dārzā rotaļājas mazi bērni un līdzās košumdārzam aug arī ēdamlietas. Ja tomēr izvēlaties minerālmēslus, padomājiet par drošību!
Viens no mēslojuma un aizsardzības no sala veidiem ir mulča. Mulčas kārta jāatjauno divreiz gadā - pavasarī un rudenī. Mulčēšanai varat izmantot kā vecu zāli un lapas, ja esat droši, ka tajās nav slimību un kaitēkļu, gan koku mizas, smalku šķeldu, zāģu skaidas, salmus, kūdru, priežu čiekurus, pat kūtsmēsli var kalpot kā mulčas veids. Mulču var izmantot arī augu ieziemošanai jaunajiem stādījumiem, kas vēl nav paguvuši apsakņoties. Ja ziemā nav sniega, mulča pasargās augus no kailsala un straujām temperatūras svārstībām. Ieziemošanai mulču gan klāj tikai līdz ar pirmo salu, jo, klājot uz mitras augsnes, augi var izsust. Svarīgi arī neapbērt pašu augu.
Mulču parasti liek piecu, astoņu centimetru biezā slānī, bet, jo raupjāks mulčējamais materiāls, jo slānis jāveido biezāks.
Zāliens prasa īpašas rūpes
Rudenī zāliens jāpļauj retāk un jāatstāj garāks, nopļaujot tikai trešdaļu garuma. Arī zāliens jāsagatavo ziemas sagaidīšanai - jānovāc nopļautās zāles paliekas, sakritušās lapas, draza, skujas, nezāles un sēnes. Laiks parūpēties arī par sūnas iznīcināšanu, ja tā ieperinājusies mauriņā. Rudenī var veikt zāliena aerāciju ar speciālu aeratoru vai vismaz kārtīgi nogrābt un pairdināt augsnes virskārtu ar asu, sīkzarainu grābekli. Tā saknēm piekļūs skābeklis un labāk iestrādāsies barības vielas, jo arī zālienam rudenī vajadzīgs kāliju un fosforu saturošs mēslojums, kas nostiprinās stublājus ziemošanai un saglabās zaļo krāsu noturīgu pat gada aukstajos mēnešos.