Pārstāvēdams bagāto un izšķērdīgo ļaužu slāni, aktieris, protams, nevar lepoties ar mazu ekoloģisko pēdu. Un tomēr. Vai aicināt uz ētisku un ilgtspējīgu rīcību atļauts vien tiem, kas paši pavisam bez grēka? Es šaubos, vai jebkur uz pasaules, dzīvojot mūsdienu vidē, ir kāds cilvēks, kurš ir simtprocentīgi videi nekaitīgs. Lielāka vai mazāka ietekme ir visiem. Taču labi, ka diskusijas raisās un izskan arī līdz tām ausīm, kuras ikdienā pret vides tēmām ir kurlas.
Pirms mērām citu pēdu lielumu, varam sākt katrs ar savu ikdienas paradumu izvētīšanu. Man patīk laivošanas entuziasta Māra Tocupa teiktais, ka, ejot dabā, apmeklētās vietas aiz sevis jāatstāj tīrākas nekā pirms ierašanās. Tagad pavasarī, kad vairs nav sniega un vēl nav zāles, vērojot dabas mošanos, diemžēl nākas vērot arī atkritumus, ko atstājuši atpūtnieki pirms manis… Nav jau tā, ka tie būtu kādi mistiski ļaundari no kosmosa vai tālām zemēm - ceļu un mežu malas piemēslo tuvākās apkārtnes iemītnieki un viesi!
Lai vai kā, es iesaku mest cepienu pie malas un doties aktivitātēs. Arī es neprotu peldēt, taču mani tik un tā nebaida laivošana. Reiz esmu iekritusi - nekas vairāk par izbīli nenotika. Tikai jāatceras uzvilkt drošības vesti!
Lai plānotu pavasara laivošanu, iesaku apmeklēt mājaslapu Upesoga.lv, kurā ir publicēti dažādi laivošanas maršruti. Mājaslapa tapusi Riverways projekta ietvaros; šī projekta rezultātā ir arī attīrītas vairākas upītes.
Piemēram, Tebras upe ir pagarināta par septiņiem kilometriem. Tradicionāli Tebru sāk laivot Apriķos, no kurienes maršruts ir 41 km jeb vismaz trīs dienas daudzveidīga laivojuma ar vairākām atpūtas vietām upes krastos. Savukārt upju kolekcionāri un jaunumu meklētāji pavasaros vai paaugstināta ūdenslīmeņa periodos var pagarināt šo maršrutu, sākot to no vietējas nozīmes ceļa tilta pār Tebru 7,2 km augšpus Apriķiem. Tebra ir strauja, līkumaina upīte ar majestātiskiem, veciem ozoliem krastos. Jāpiezīmē, priekšzināšanām laivošanā tomēr ir jābūt, upes līkumi un straujais ūdens prasīs zināmas iemaņas veiksmīgi naviģēt upītes līkločos. Ja izlaivota Tebra - turpat Apriķos savu tecējumu Tebrā beidz Alokste, kas arī būs interesants maršruts pavasara laivotājiem. 11 km garajā posmā no Lanksēžiem līdz Apriķiem ir divas HES ar divus un četrus kilometrus gariem uzpludinājumiem. Pārējos posmos upe ir maza, šaura, bez koku sastrēgumiem.
Gadu iepriekš ir tīrīta Rīva, kas ietek jūrā pie Jūrkalnes. Šī upe tek cauri mežainam apvidum un būs īsts baudījums laivošanas prieku cienītājiem.