Reālos vēsturiskos notikumos balstītā filma apraksta šoku, ar kādu saskārās laikraksta Boston Globe žurnālisti 2001. un 2002. gadā, atklājot mācītāju seksuālās vardarbības pret nepilngadīgajiem masveida raksturu un to, ka katoļu baznīcas vadība, izmantojot sakarus policijā un politikā, šos noziegumus slēpa, pārvietojot mācītājus no vienas draudzes uz citu vai noslēpjot no sabiedrības acīm baznīcai piederošos «ārstēšanas» centros.
Pārmet liekulību
Vatikāna pārstāvji uzreiz pēc Oskara pasniegšanas Spotlight kā labākajai filmai izteica atzinību tās veidotājiem par to, ka tā atklājusi kādreizējos mēģinājumus baznīcas prestižu likt augstāk par bērniem, kuri cietuši priesteru seksuālajos uzbrukumos.
Christiantoday.com citē Maltas arhibīskapu Čārlzu Skiklunu, kurš desmit gadu bija Vatikāna galvenais izmeklētājs garīdznieku seksuālās vardarbības lietās: «Visiem bīskapiem un kardināliem jāredz šī filma, īpaši tiem, kuri atbild par dvēselēm, tāpēc ka viņiem ir jāsaprot, ka baznīcu izglābs atklātība par notikušo, nevis sazvērēšanās klusēt. Filma parāda, ka pilnīgi nepareizs bija toreiz baznīcā diemžēl valdošais instinkts glābt tās labo vārdu. Filma parāda, ka pārkāpēji bija arī tie, kuri zināja, ka tas notiek, bet noklusēja.»
Baznīcas kritiķi gan norāda, ka tās pārstāvju atzinība filmai ir vienkārši liekulīga, jo baznīca pārāk maz sadarbojusies ar tiesībsargiem, lai noziegumos vainotos garīdzniekus nodotu tiesai.
Arī pagājušajā nedēļā publiski vairākkārt izskanējuši šādi apgalvojumi.
Īpašai Austrālijas valdības komisijai, kas izmeklē nepilngadīgo seksuālo izmantošanu, liecības videosaistē četras dienas sniedza Vatikāna kases pārvaldnieks kardināls Džordžs Pells, kuram ļāva to darīt neklātienē sirds veselības stāvokļa dēļ, ziņo BBC. Nedēļu Vatikānā pavadīja garīdznieku nu jau pieaugušie 15 upuri, kuri bija īpaši ieradušies no Austrālijas, lai būtu klāt liecību došanā un tiktos ar kardinālu, kuru viņi vaino bezdarbībā, kad viņam deviņdesmitajos gados tika sniegtas ziņas par bērnu seksuālās izmantošanas gadījumiem baznīcā. Kardināls noraidīja pērn izskanējušās apsūdzības, ka viņš ir centies nopirkt kāda upura klusēšanu, ka ignorējis sūdzības par mācītāju pārinodarījumiem un ka pats piedalījies kāda priestera pedofila pārvietošanā darbā uz citu draudzi.
Dž. Pells gan atzina, ka baznīca pieļāvusi milzīgas kļūdas un izdarījusi katastrofālas izvēles, atsakoties ticēt izmantotajiem bērniem.
Vienlaikus viņš paziņoja, ka neatceras jautājumos minētos gadījumus un ka pārāk paļāvies uz augstāka līmeņa garīdzniekiem, kuri apgalvojuši, ka tiek strādāts ar apsūdzībām. Viņš arī par sagadīšanos nosauca faktu, ka laikā, kad viņš bija priesteris Balaratas pilsētā Austrālijā, tur darbojās pieci katoļu garīdznieki pedofili, vēsta AP. Austrālijas laikraksts Herald Sun, reaģējot uz taisnošanos, pirmajā lappusē publicēja kardināla foto ar virsrakstu Neredzu ļaunumu, nedzirdu ļaunumu, neapturu ļaunumu!
Centieni slēpt
ASV Pensilvānijas štata ģenerālprokurores Ketlīnas Keinas pagājušonedēļ publiskotajā ziņojumā atklāts, ka Altūnas-Džonstaunas diecēzē katoļu augstākie garīdznieki centušies slēpt 40 gadu laikā notikušo bērnu izmantošanu, kurā iesaistīti vairāk nekā 50 priesteru. Turklāt bīskapiem bijušas tik ciešas saites ar likumsargiem, ka viņi bija iesaistīti policijas priekšnieka izraudzīšanā.