Runājot par Latvijas reģionu sagatavošanos simtgades sagaidīšanai, kultūras ministre uzsvēra, ka ir svarīgi izcelt to būtisko ieguldījumu valsts tapšanā, tagadnes veidošanā un nākotnes vīziju sapņošanā. «Ir svarīgi, lai katrs novads spētu identificēt savas spilgtākās personības un izstāstīt Latvijas stāstu no sava skatpunkta,» akcentēja D. Melbārde un piebilda, ka Latvijas dzimšanas dienas svinības norisināsies no 2017. līdz 2021. gadam. Jau tagad vairāk nekā 40 pašvaldību ir izveidojušas rīcībspējīgas darba grupas, kas nodarbojas ar vietējo simtgades programmu radīšanu.
Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) pastāstīja, ka pie viņiem ir ieplānoti ļoti daudz notikumu, sākot ar pirmo Putras festivālu un beidzot ar Lāčplēša kara ordeņa kavalieru mazmazbērnu salidojumu. Īpaši viņš izcēla divus pasākumus ar starptautisku akcentu: Valkas un Valgas centra pārveides projektu robežzonā, kas patlaban atrodas skiču konkursa stadijā, un Neiespējamo skrējienu, kurš norisināsies jau šī gada novembrī. Šī skrējiena garums būs 99 kilometri, kas piesaistīs ultramaratona cienītājus (būs arī īsākas distances). Ar šo pasākumu tiks pieminēts 1917. gada nogalē tapušais Latviešu Pagaidu Nacionālās Padomes uzsaukums latviešu tautai, kas mudināja: «Ņemat sev paši šo zemi, kuru mūsu tēvi ir pirkuši ar saviem asins sviedriem un ceļat tur labāku valsti, nekā tā, kura tagad iet bojā. Lai dzīvo brīva, apvienota Latvija!»
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore Ilga Šuplinska uzskata, ka postmodernisma un informācijas laikmetā ir ļoti mainījusies svētku izpratne, līdz ar to Latvijas simtgade būs liels izaicinājums pasākumu organizatoriem, lai panāktu nepieciešamo svinēšanas sajūtu mūsdienu cilvēkos. Sagaidot nozīmīgo jubileju, latgalieši ir ieplānojuši piedāvāt vairākas aktivitātes, kurās akcents tiks likts uz jauno paaudzi.
Viena no iecerēm ir datorspēle Īsapazeisim!, kuras centrā būs vairāk nekā 30 Latgalē dzimušu un pasaulē sevi pierādījušu personību. «Es tikko sagatavoju materiālu par somu režisoru Teivo Tulio,» atklāja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore. Ir padomāts arī par izglītojošas interaktīvas grāmatas Gostūs pi Boņuka radīšanu, lai latviešu bērniem pavēstītu par Latgales pamatvērtībām.
Kultūras ministre akcentēja, ka vairākas pašvaldības ir spējušas vienoties kopīgos projektos - Cēsis, Valmiera un Valka strādā pie īpaša karoga stāsta, Liepājas jaunieši ir uzrunājuši vienaudžus visā Latvijā veidot videoprezentācijas, kurās padižoties ar savu pārstāvēto pilsētu vērtībām un spēku, kā arī piesauca daudzus citus piemērus.
Tāds kopīgi realizēts projekts būs arī Latvijas Radio kora mākslinieciskā vadītāja Sigvarda Kļavas muzikālā iecere ar mērķi atbildēt uz jautājumu, kas mums ir Latvija. Diriģents vēlas radīt uzvedumu, kurā katrs reģions piedāvātu savu identitāti apliecinošu stāstu un visi kopā parādītu mūsu kultūrtelpas daudzveidību, kas tiktu izrādīta dažādās Latvijas pilsētās. Aktuālā informācija - www.lv100.lv.