Astotā mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla Zemlika gaidās gan Durbē, gan Cēsīs pavasara un vasaras mēnešos notiek dažādi pasākumi ar vienojošu nosaukumu Zemlika nāk.... Pirmo reizi tie piestās Ventspilī, bijušā Starpkolhozu ražošanas un apgādes uzņēmuma jeb SRAU ēkā. Piektdienas vakarā ēdnīcā Liedags ēkas pirmajā stāvā notiks Ģertrūdes ielas teātra viesizrāde Taņas dzimšanas diena, kurai sekos Vladislava Nastavševa un grupas Ezeri uzstāšanās Lēnās dejas. Dienu vēlāk SRAU aktu zālē ēkas augšstāvā gaidāma V. Nastavševa ar panākumiem iestudētā izrāde Melnā sperma.
Izvēlētā pasākumu norises vieta un sērijas nosaukuma paplašinājums nav nejauši. Gan abus iestudējums, gan deju vakaru, kurā skan paša izrādēm radītās V. Nastavševa oriģinālkompozīcijas, caurauž nostaļģija, atmiņas par aizgājušo laiku, atbilžu meklējumi, sapņi par neiespējamo, par rītdienu, kura pienāca, bija vai tomēr, nē. Ēdnīca Liedags, kura ar savu šarmu šķiet esam ārpus laika, un ēkas augšstāvu telpu estētika ir kā burtisks izrāžu un koncerta noskaņas pārnesums dabā.
Izrādē Taņas dzimšanas diena skatītāji tiek aicināti kļūt par ciemiņiem gaviļnieces Taņas dzimšanas dienas svinībās. Kā jau katrā plašākas saimes kopā būšanas reizē – sanākušie neviļus sāk atminēties dažādus gan labi zināmus, gan rūpīgi slēptus un nereti pretrunīgus notikumus dzimtas vēsturē un risina sarunas ne tikai par pagātni, bet arī par nākotni un sabiedrību, kurā dzīvojam.
Izrādes pamatā ir Latvijas iedzīvotāju atmiņas, pārdomas un refleksijas par Latviju 20. gadsimtā, kas apkopotas Gētes institūta Rīgā, Ģertrūdes ielas teātra un citu partneru kopīgi veidotā projekta Tavas atmiņas Latvijas nākotnei ietvaros.
Izrāde latviešu valodā, epizodiski skan krievu un vācu valoda.
Izrāde Melnā sperma veidota kā atmiņu stāsti par jauna cilvēka pieaugšanu kādā Sibīrijas ciematiņā 20. gadsimta 80. gadu beigās.
Vladislava Nastavševa izvēle iestudēt sava vienaudža, krievu autora Sergeja Uhanova stāstu krājumu Melnā sperma nav nejauša – tajā skartajām tēmām režisors savās izrādēs pievērsies jau agrāk. Īsās noveles, kuru centrā ir spilgti personāži un dzīves pabērni, gluži harmsiskā noskaņā uzbur absurdas, daudzslāņainas un provokatīvas ainas, atklājot naivumu, jūtīgumu un seksualitāti, un runā tieši, pat skarbi, par dzīves ne tik pareizajām un politkorektajām pusēm, to varoņiem neslēpjoties un nekaunoties. Tie ir stāsti par attiecībām, izjūtām un sevis apzināšanos, jauniem cilvēkiem pieaugot.
Vladislava Nastavševa izrāžu neatņemama sastāvdaļa ir paša sacerētā un bieži vien arī izpildītā mūzika. To, ka šī mūzika spēj eksistēt arī ārpus teātra telpas, ir pierādījuši jau vairāki koncerti, kā arī Lēno deju vakari ar grupu Ezeri Fon Stricka villā Rīgā. Ventspilī režisors un komponists Vladislavs Nastavševs kopā ar grupu Ezeri izpildīs savus skaņdarbus uz teātra skatuvēm vēl nedzirdētā skanējumā.
"Dziesmas ir domātas baudai, lai tās klausītos un gūtu baudu, un deja – tā ir citāda komunikācijas forma, kas nāk tad, kad vārdi ir lieki," saka Vladislavs Nastavševs.
Biļetes uz Zemlika nāk… Kur rītdiena aizgājusi nopērkamas elektronisko biļešu tirdzniecības vietnē internetā – Bezrindas.lv.