Šosestdien Lielā talka – kad būsiet gana grābuši, kopuši, zāģējuši, uz pēcpusdienu piemeklēs vilka apetīte.
No sirds iesaku pagatavot lielu porciju humusa. Lai arī bez gaļas, tas kārtīgi piesien dūšu un dod sāta sajūtu pat tiem, kas bez gaļas ēdiena nevar sevi iedomāties. Humuss sader teju ar visām maizēm un dārzeņiem. Ja nav pa rokai turku zirņu, humusu var pamēģināt pagatavot no mūsu pašu dzeltenajiem šķeltajiem zirņiem. Būs drusku cita garša, taču arī sanāks garšīgi.
Par griķu salātiem – griķus tajos var aizvietot arī ar grūbām. Tās iepriekš pāris stundas izmērcē un tad novāra.
Bet burkānu kūka lai ir našķis tiem talkotājiem, kuriem maltīti gribas noslēgt ar desertu.
Humuss pitas maizei
Sastāvdaļas: 200 g kaltētu turku zirņu (vai apmēram 400 g gatavu, vārītu), 6 ēd. k. tahini (sezama sēklu pasta), 1 citrona sula vai vairāk pēc garšas, 3 saspiestas ķiplokdaivas (vai vairāk ‒ pēc garšas), šķipsna kumina, šļuka olīveļļas un sāls pēc garšas, zaļumi pasniegšanai
1. Turku zirņus mērcē vismaz 12 stundas.
2. Nokāš un noskalo izmērcētos turku zirņus. Liek lielā katlā un bagātīgi pārlej ar aukstu ūdeni. Uzvāra un turpina vārīt uz mazas uguns. Vāra, līdz tie gatavi. Šajā receptē tiem ir jābūt ļoti mīkstiem, viegli saspiežamiem pirkstos. Tāpēc, lai saīsinātu vārīšanas laiku, ūdenim jau sākumā var pievienot 1 tējk. cepamā pulvera.
3. Parasti turku zirņiem ļauj atdzist ūdenī, bet var tos arī uzreiz nokāst un noskalot. Zirņus liek virtuves kombainā (vai jaudīgā blenderī) un maļ, kamēr iegūst ķepīgu masu. Kombainam darbojoties, pievieno pusi tahini, pusi citrona sulas un pusi ķiploka, pievieno pustējkaroti sāls un šļuku eļļas. Sastrādā un nogaršo. Ja garša prasa, pievieno atlikušo tahini, sulu un ķiploku.
4. Masa vēl joprojām būs ķepīga un grūti maļama, tāpēc pievieno aptuveni četras ēdamkarotes ļoti auksta jeb ledusauksta ūdens, ko ielej masā, kamēr kombains darbojas. Tad humuss pārvēršas vijīgā masā, kam nepieciešama vien laba un silta pitas maize piedevās.
Bezglutēna burkānkūka
Sastāvdaļas: 3 olas, 200 ml + 2 ēd. k. medus vai zeltainais sīrups, 200–250 g miltu maisījuma bez glutēna, 1 tējk. cepamā pulvera, 200 g smalki sarīvētu burkānu, ½ tējk. muskatrieksta, 130 ml augu eļļas, rieksti dekorēšanai, 1 kārba kokosriekstu piena
1. Ieliek kokosa piena kārbu ledusskapī. Tas ir ļoti svarīgi, jo kokosa piens slāņojas. Ūdens daļa paliek kārbas apakšā, bet krēms sacietē pa virsu.
2. Sakarsē cepeškrāsni līdz 180 grādiem.
3. Saputo olas. Olu maisījumam pievieno 200 ml sīrupa vai medus, eļļu un rīvētus burkānus.
4. Iecilā bezglutēna miltus ar cepamo pulveri un muskatriekstu.
5. Lej formā. Pa virsu liek izvēlētos riekstus. Cep 30‒40 minūtes, tad atdzesē.
6. Izņem no ledusskapja kokosa pienu, atgriež kokosa kārbas apakšu, nolej ūdeni.
7. Kokosa krējumam pievieno divas ēdamkarotes sīrupa vai medus un saputo kā saldo krējumu.
8. Biskvītu uzmanīgi pārgriež un apakšējo plāksni pārsmērē ar saputoto krēmu, otru plāksni liek kūkai pa virsu un dekorē ar atlikušo krēmu.
Griķu salāti
Sastāvdaļas: 100 g griķu, 100 g fetas tipa siera, 80 g grieķu jogurta, 1 ķiploka daiviņa, neliela buntīte diļļu, 40 g rukolas, spinātu vai citu salātlapu, 120 g kūpināta laša vai citas zivs, 200 g vārītu biešu, sāls un pipari
1. Katliņā uzvāra 300 ml ūdens ar šķipsnu sāls, pieber griķus un vāra 15 minūtes. Ļauj atdzist.
2. Gatavo mērci ‒ jogurtu sajauc ar majonēzi, pievieno ķiploka daiviņu, kas izspiesta caur spiedi, sakapātas dilles, kā arī sāli un piparus pēc garšas.
3. Novārītās bietes sagriež kubiņos, zivi sadala mazākos gabaliņos.
4. Līdzņemšanai uz tālāku piknika vietu salātus kārto kastītē šādā secībā: mērce, salātlapas, griķi, zivs un bietes. Uzliek vāku un tur vēsumā. Pirms pasniegšanas burciņas saturu apmaisa, lai mērcīte noklātu visus salātus.
5. Ja piknikošana notiek uzreiz, tad visas salātu sastāvdaļas liek bļodā un iecilā salātu mērci. Pārkaisa ar zaļumiem.