Gadsimtiem ilgi kaķi dažādās kultūrās un civilizācijās tikuši gan cildināti, gan vajāti, tiem piedēvētas kā dievišķas, tā velnišķas īpašības, un ar šiem graciozajiem, bet nedaudz noslēpumainajiem dzīvniekiem saistījies ne mazums māņticības, mītu un aizspriedumu. Mūsdienās, kad tautas ticējumi vai reliģiski priekšstati cilvēku attieksmi pret kaķiem vairs tik ļoti neiespaido, to vietā dažkārt nākuši maldīgi pieņēmumi par to, kā kaķis uzvedas un kas viņam patīk vai nepatīk.
Labvēlīgi kā dievi
Senajā Ēģiptē lauva, leopards un kaķis bija dievišķi spēka un vīrišķības simboli, svēti dzīvnieki, un kaķa nogalināšana draudēja ar nāvessodu. Mezopotāmijā Bubastis (jeb Telbastas) pilsētā pie Nīlas deltas pielūdza dievieti ar kaķa galvu Bastetu, kas tika saistīta ar laimi, prieku, dejām un saules siltumu. Ķīnā ražas novākšanas noslēgumā tika upurēts auglības dievam Li Čou kaķa veidolā, savukārt senajā Indijā dieviete Šašti, kuras pavadonis bija kaķis, bija mātišķības un bērnu aizgādne, raksta tīmekļvietne Vetstreet.com.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 13. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!