"Man šķiet – ja nenotiek pakāpenisks iepazīšanās process, tad pēc tam var ilgi un dikti glābt kādreiz pat nesaglābjamas attiecību lietas dzīvnieku starpā," saka Dace Bērziņa, orientālo kaķu audzētavas Toltec D’Oro LV īpašniece. Viņas mājās dzīvo seši orientālie kaķi un viens sfinkss, katrs ģimenē ienācis savā laikā, katrs ir ar atšķirīgu raksturu, taču visi itin harmoniski sadzīvo, pat būdami vaislas dzīvnieki. Dacei ir savs piegājiens, kā saradināt jaunu mājās ienākušu kaķi ar ģimenē jau mītošajiem, un viņa to rekomendē arī visiem savu kaķēnu jaunajiem īpašniekiem. Līdz tam viņa savulaik nonāca, gan ņemot vērā veterinārārstu ieteikto karantīnu jaunpienācējam, gan balstoties savās dzīvnieku audzēšanas studijās gūtajās zināšanās. "Taču vairāk tā ir mana vispārējā pieeja dzīvei – mēs, visas dzīvās būtnes, esam jūtoši, un mūsu komunikācijā nav tikai tas, ko var redzēt, dzirdēt un aptaustīt, tajā ir kaut kas vairāk. Katra dzīvā būtne ir jārespektē. Ja es ņemu dzīvnieku, tad es viņu tā arī uztveru – ka viņš ir kas lielāks, nevis tikai kaķītis, kurš neprot runāt," Dace saka.
Pēc saimes noteikumiem
Jautājumu par mājdzīvnieku savstarpējo sadzīvošanu cilvēki risina dažādi. Vieniem pieeja ir: kā būs, tā dzīvosim. Otri dažādus dzīvniekus izmitina dažādās telpās, savstarpēji izolē. Trešie izvēlas vispār neņemt jaunu dzīvnieku, ja mājās kāds jau ir priekšā. Dace, stāstot par to, kāpēc kaķu sadraudzēšanai ikreiz pievērš lielu uzmanību, uzsver vārdu "ģimene". "Mēs šos dzīvniekus uzņemam ģimenē, viņi ir mūsu ģimenes locekļi. Un mēs mūsu ģimenē cits citu cienām, respektējam, mīlam un esam draudzīgi," viņa pamato.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 9. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!