Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -3 °C
Skaidrs
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Lūsēns: Festivāls Positivus motivēja atjaunot Zodiaka Disko aliansi

Mums tas ir liels pagodinājums piedalīties, sakām paldies par šo uzaicinājumu – tātad mūs atceras un gaida! Un Positivus ir īstā vieta, kur brīvā dabā skanēt šādai mūzikai, saka komponists Jānis Lūsēns. Jāņa Lūsēna vadītās leģendārās elektro apvienības Zodiaks ieraksts Disco Alliance 1980. gadā kļuva par pirmo mūzikas albumu visā PSRS, kas ar savu mūsdienīgumu un trāpīgajām melodijām bija līdzvērtīgs rietumu popmūzikas hitiem. Skaņuplate piedzīvoja rekordlielu tirāžu – tika pārdoti vairāk nekā 20 miljoni Disco Alliance kopiju. Ar savām iedvesmojošajām, patriotiskām, profesionālismā spīdošajām dziesmām grupa astoņdesmitajos kļuva par vienu no dziesmotās revolūcijas karognesējiem. Īpaši Positivus festivālam leģendāros disko stila skaņdarbus no pirmajiem diviem grupas Zodiaks albumiem atskaņos jaunizveidota komanda, kuras priekšgalā, protams, komponists Jānis Lūsēns. Viņa pārziņā būs taustiņinstrumenti un elektronika, savukārt dziedātājs Zigfrīds Muktupāvels fascinēs ar elektriskās vijoles spēli. Līdz ar oriģinālā sastāva mūziķiem uz skatuves kāps basģitārists Jānis Lūsēns juniors, ģitārists Mārcis Auziņš un bundzinieks Mārtiņš Linde.

Ineses Lūsiņas interviju ar komponistu Jāni Lūsēnu lasi 18. jūlija KDi! rakstā Jābūt drosmīgiem

Jānis Lūsēns turpina veselīgu latvisko stīgu, reanimē leģendāro elektroniskās mūzikas grupu Zodiaks, iedziļinās Zigfrīda Annas Meierovica liktenī, Ojāra Vācieša dzejas priekā un pieņem izaicinājumu veco kinoteātri Daile pārveidot par mūzikas namu 

Top komentāri

Kārlis
K
Man gan patīk Zodiaka Disko! Un par to kurš ko sacerēja, vai nevajadzētu pajautāt pašam Autoram, nevis izteikt visādus minējumus?
Klementīne
K
Savulaik dzīva bija interesanta versija, kas vēstīja — skaņu studijas Melodija Rīgas filiāles vadtājs Grīva, cilvēks ar absolūto dzirdi un talantīgs producents, esot samiksējis no tolaik pasaulē populārām melodijām un skaņdarbiem (Pink Floyd un citiem) īpatnējus savārstījumus, ko piedāvāja iespēlēt tolaik pavisam nepazīstamam jauneklim, kas ar draugiem blēņojās ap elektronisko mūziku. Saprotams, kompilācijas (kā savulaik teica — plaģiātu) Grīva nevarēja uzdot par savām, jo visi zināja, ka nekāds komponists viņš nav, šmuce tūdaļ būtu nākusi gaismā. Savukārt neviens sevi cienošs komponists tolaik nebūtu uz šādu blēdību parakstījies. Tolaik morāles latiņa bija augstu likta (nez, kā tas ir mūsdienās?) Mazpazīstamais jauneklis esot ļāvies pierunāties. Samaksa par kompromisu ar sirdsapziņu nebija maza — pasaules lielākās valsts slava. Un pieklājīgi honorāri. Kas zina, vai Grīva šim vispār ko atmeta, ja jau visa slava tika Lusjēnam, varbūt naudiņa Grīvam? To derētu papētīt. Varbūt tikai retais sev uzdevis jautājumu, kāpēc gan tik grandiozu slavu un atzinību sasniegušais Lusjēns tā arī nekad nav neko līdzīgu raudzījis radīt? Viņa albūms sasniedza miljonu tirāžas, jebkurš nopietns mūziķis būtu turpinājis izslīpēt talantu jomā, kurā sasniegti atzīstami panākumi. Bet nē, nekādu mēģinājumu. Ne pušplēstas takts apjomā. Nekad nevienā Lusjēna skaņdarbā pat vārgas atsauces uz šo "elektroniskās mūzkas" laikmetu neesmu manījusi. Ja taisnība versijai, ka konkrēto mūziku sakompilējis ģeniāli bezkaunīgais kompilators Grīva, un jauneklis to tikai palīdzējis iespēlēt, tad atbilde rokā: Lusjēns pats nav uzrakstījis nevienu noti no "Alianses". Varbūt šo skumjo stāstu bija pat izstūmis tālākās apziņas dzīlēs, kā lietu, kas izsauc skumjas un pretīgumu. Taču šogad, atcerējie ka Grīva jau labu laiku ganās labākos medību laukos, un cerēdams, ka visiem jau piemirsies šis stāsts, Lusjēns iespiež sirdsapziņu kājstarpē un uzrāpjas uz mucas, saucot: godiniet mani, ģeniālo komponistu! Un ko mēs? Mēs varam tikai novēlēt viņam labu veiksmi, daudz slavas un naudas. Jo mūsdienās Grīvas veiksmīgās kompilācijas varbūt nemaz nebūtu jāsauc par pla**ātu, bet gan prasmīgu kultūrcitātu sacepumu :D Katrā ziņā nešaubos, ka Latvijas tautai būtu interesanti palasīt rūpīgu žurnālistisku pētījumu par šo tēmu, piemēram, Sestdienā vai Leģendās. Noteikti vēl ir dzīvi "sacepuma" tapināšanas liecinieki - gan skaņu studijas Melodija darbinieki, gan Lusjēna un Grīvas toreizējie līdzgaitnieki. Sveiks lai dzīvo Lusjēns!!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Benediktīns

Turpinot stāstu par saldajiem liķieriem, šoreiz kārta pienākusi benediktīnam – slavenajam franču dzērienam Bénédictine. Šis liķieris tiek ražots kopš 1863. gada un ir slavens ar savu unikālo garšu, k...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko