Vairāki smēķētāji Rēzeknē, kas vēl nav sasnieguši 20 gadu vecumu un līdz ar to pārkāpuši likumu, atrasti pēc publikācijām sociālajos tīklos, liecina pilsētas pašvaldības policijas apkopotā informācija.
Lietuvas Seima Veselības lietu komitejas deputātes, konservatīvās Jurgitas Sejonienes priekšlikums aizliegt tabakas izstrādājumu tirdzniecību un lietošanu jauniešiem, kas nav sasnieguši 21 gada vecumu, izpelnījās neviennozīmīgu parlamentāriešu reakciju, vēsta Lietuvas ziņu aģentūra ELTA.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem smēķēšana joprojām ir viena no lielākajām sabiedrības veselības problēmām visā pasaulē. Tiek lēsts, ka vairāk nekā 8 miljoni cilvēku katru gadu mirst no smēķēšanas radītā kaitējuma.
Satversmes tiesā ierosināta lieta par 2024. gada 11. janvāra likuma “Grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā” 4. panta, ciktāl ar to Tabakas izstrādājumu, tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma 3. panta pirmā daļa papildināta ar 8. punktu un 3. pants papildināts ar 5.1 daļas 3. punktu, un 19. panta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam un 105. panta pirmajiem trim teikumiem.
Tabakas smēķēšanu uzskata par visnozīmīgāko cilvēkiem legāli pieejamo indīgo vielu sakopojumu un cigarešu smēķēšanu kā civilizācijas vēsturē nozīmīgākās slimības pandēmiju.
Ar likumu noteiktais aizliegums no nākamā gada 1.janvāra aizliegt elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, rada bažas par nelegālā tirgus apjoma pieaugumu. Kā Nacionālā kontrabandas problemātikas forumā Cīņa ar kontrabandu – izaicinājumi un panākumi norādīja VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe, šie lēmumi ir pareizi, bet tie ir pārāk populistiski, jo nav pretim nolikti kontroles mehānismi.
Tabakas lietošanai ir tūkstošiem gadu sena vēsture. Neskatoties uz to, ka smēķēšanas kaitīgā ietekme ir vispārzināma, daudzi joprojām turpina smēķēt – pasaulē ir vairāk nekā miljards dažādu tabakas produktu patērētāju, no kuriem lielākā daļa smēķē cigaretes. Pasaules veselības organizācija prognozē, ka turpmākajos gados smēķētāju skaits būtiski nemainīsies. Tostarp pasaulē kopumā no smēķēšanas radītām saslimšanām ik gadu mirst aptuveni 8 miljoni cilvēku.
Britu parlamenta Pārstāvju palāta pirmajā lasījumā apstiprinājusi premjerministra Riši Sunaka ierosināto tabakas un elektronisko cigarešu (veipu) likumprojektu, kas paredz aizliegumu Apvienotajā Karalistē iegādāties tabakas izstrādājumus visiem, kuri ir dzimuši 2009. gadā un pēc tā, vēsta The Guardian.