Pēc pirmās negulētās nakts neviens vēl pie ārsta neskrien, tāpat palīdzību vēl nemeklējam, ja neizguļamies pāris dienas vai nedēļu. Varbūt pāries! Kurā brīdi jāsāk lūkot pēc padoma? Un kura ir miega līdzekļu populārākā sastāvdaļa?
Veselīgs miegs ir viens no būtiskākajiem aspektiem labai dzīves kvalitātei visa mūža laikā. Veselības centru apvienības (VCA) fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Guna Vītoliņa, neiroloģe Dace Sarkanābola-Bērziņa kopā ar sertificēto Mēness aptiekas farmaceiti Jutu Namsoni skaidro, kāpēc kvalitatīvam miegam jābūt vienai no galvenajām ikdienas prioritātēm. Speciālistes aktualizē veselīga miega lomu un tā svarīgumu kognitīvo funkciju – uzmanības, uztveres, atmiņas – saglabāšanai līdz sirmam vecumam, kā arī skaidro fiziskās aktivitātes ietekmi uz miegu.
Aptaujā, izvēloties vairākus atbilžu variantus, noskaidrots, ka miegainību dienas laikā izjūt 23% respondentu arī tad, ja naktī ir gulējuši pietiekami. Turklāt starp tiem, kuri izjūt miegainību, sieviešu ir nedaudz vairāk nekā vīriešu, secināts "Mēness aptieka" un pētījumu aģentūras "Norstat" veiktajā aptaujā.
Kā liecina pērn veiktais Mana aptieka & Apotheka Veselības indekss, krākšana miegā nomoka katru desmito Latvijas iedzīvotāju. Bieži vien to uztveram kā kaitinošu sociālu traucēkli, kas neļauj izgulēties pārējiem ģimenes locekļiem, tomēr krākšana var izrādīties arī medicīniska problēma, kas var nodarīt nopietnu kaitējumu krācēja veselībai – ja pēc pacienta pārbaudēm speciālisti diagnosticē obstruktīvas miega apnojas sindromu (OMAS).
Jau pirms Covid-19 pandēmijas katrs trešais jeb 39% jauniešu gulēja mazāk par vecumam atbilstošo veselīga miega normu, liecina Epilepsijas un miega medicīnas centra (Bērnu klīniskā universitātes slimnīca) un Veselības centru apvienības (VCA) sertificētas pediatres – miega speciālistes Martas Celmiņas veiktās aptaujas dati. Ārste novērojusi, ka pašlaik situācija ir krietni pasliktinājusies.
Miegam pietiekami daudz laika jeb vismaz septiņas stundas biežāk atvēl cilvēki ar augstāko izglītību, liecina pētījums Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.
Pirmais palīgs cīņā pret ikdienas nogurumu ir miegs, turklāt ziemā vairāk nekā citās sezonās astoņas miega stundas ir īpaši svarīgas, it īpaši bērniem.