Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

ANO: Mjanmas hunta ar vardarbību un iebiedēšanu spiež cilvēkus balsot

Mjanmas hunta izmanto vardarbību un iebiedēšanu, lai piespiestu cilvēkus balsot gaidāmajās armijas kontrolētajās vēlēšanās, savukārt bruņotās opozīcijas grupējumi izmanto līdzīgu taktiku, lai atturētu cilvēkus no balsošanas, otrdien paziņojumā pauda ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks.

"Mjanmas militārajām varasiestādēm ir jāpārtrauc izmantot brutālu vardarbību, lai piespiestu cilvēkus balsot, un jāpārtrauc apcietināt cilvēkus par jebkādu atšķirīgu uzskatu paušanu," norādīja komisārs.

Mjanmas hunta pārraudzīs balsošanu, kas sāksies svētdien, un stingri ierobežotās vēlēšanas tā dēvē par atgriešanos pie demokrātijas.

Armija pirms pieciem gadiem gāza pēdējo ievēlēto valdību.

Bijusī Mjanmas civilā līdere, Nobela Miera prēmijas laureāte Auna San Su Či joprojām atrodas ieslodzījumā, bet viņas vadītā populārā partija tika likvidēta pēc tam, kad armija 2021. gada februārī izbeidza desmit gadus ilgušo demokrātisko eksperimentu.

Starptautiskie novērotāji noraidījuši mēneša garumā plānotā balsojuma atbilstību normām, raksturojot to kā mēģinājumu piešķirt karastāvoklim jauni veidolu.

Tirks pagājušajā mēnesī ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka vēlēšanu rīkošana Mjanmā pašreizējos apstākļos ir neizprotama.

Otrdien viņš brīdināja, ka gan hunta, gan bruņotās opozīcijas grupējumi draud civiliedzīvotājiem saistībā ar vēlēšanām.

Viņa paziņojumā tika minēti vairāki desmiti cilvēku, kas saskaņā ar Mjanmas "vēlēšanu aizsardzības likumu" aizturēti par vārda brīvības īstenošanu.

Daudziem piespriesti "ārkārtīgi bargi sodi", teikts paziņojumā, atgādinot par trim jauniešiem Jangonas reģionā, kam par pretvēlēšanu plakātu izkāršanu piespriests 42 līdz 49 gadu cietumsods.

ANO tiesību birojs saņēmis arī ziņojumus no pārvietotajiem iedzīvotājiem, kas brīdināti, ka viņiem tiks atņemtas mājas, ja viņi neatgriezīsies uz vēlēšanām.

"Piespiest pārvietotos cilvēkus atgriezties nedrošā veidā un piespiedu kārtā ir cilvēktiesību pārkāpums," uzsvēra Tirks.

"Šīs vēlēšanas nepārprotami notiek vardarbības un represiju apstākļos," pauda ANO komisārs.

"Nav tādu apstākļu vārda brīvības, biedrošanās vai miermīlīgas pulcēšanās tiesību īstenošanai, kas ļautu cilvēkiem brīvi un jēgpilni piedalīties vēlēšanās," rezumēja Tirks.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē