Iemesls, kāpēc pirms Lieldienām jūs aicināju uz sarunu, ir – lai pajautātu, kā viss šobrīd pasaulē notiekošais izskatās jūsu acīm un kā cilvēkam, kurš sevi pieskaita Rietumu kristīgajai pasaulei, šajā situācijā rast mieru ikdienā un varbūt pat cerību nākotnei.
No vienas puses, varētu teikt – ar pasauli ir pavisam traki, un, es domāju, tas nebūs pārspīlēti. Lai gan, no otras puses, kad gan ar pasauli viss ir bijis izcili un labi? Nu, nav tāda posma vēsturē, kad viss visā pasaulē būtu bijis brīnišķīgi. Tas trakums ir vienkārši sasniedzis beidzot pēc kaut kāda vēsturiskā perioda arī mūs.
Bet tad es tā tiešām aizdomājos, kas tad īsti pasaulē notiek un kā to vērtēt, un pēkšņi saprotu, ka precīza metafora tam, kas notiek pasaulē, ir finanšu tirgus svārstības, tie indeksi, kuri lēkā augšup lejup – vienu dienu gāžas bezdibenī, tad atkal optimistiski mazliet paceļas uz augšu. Principā, kopš tie finanšu tirgi ir ieviesti, tie atspoguļo vismaz Rietumu pasaulē notiekošo. Un, ja mēs pieņemam šo metaforu, tad mums atliek paklausīties, ko runā finansisti, ko runā tirgus analītiķi. Un ko tad viņi runā? Viņi saka: "Beidziet panikot! Jā, mēs redzam – tirgi gāžas lejā, indeksi iet lejup." Un tad viņi saka: "Bet skatīsimies ilgtermiņā!" Viņos valda tāds nenoliedzams optimisms, ka finanšu tirgi vienmēr atkopjas. Un viņiem ir zināma taisnība – tirgi kopumā, lai kādas krīzes ir bijušas, lai kā būtu nokrituši finanšu rādītāji, tie tirgi pēc kāda brīža
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 16. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60