Kā jūs pati dažos vārdos atbildētu uz jautājumu, kas ir Pasaules Medicīnas asociācija?
Pasaules Medicīnas asociācija ir nacionālo medicīnas asociāciju konfederācija, un pašlaik tās dalībnieces ir ap 114 nacionālajām asociācijām, kuras pārstāv kopumā no deviņiem līdz desmit miljoniem nozares profesionāļu. Mūsu organizācija tika izveidota drīz pēc Otrā pasaules kara beigām, oficiāli tā ir dibināta 1947. gada 18. septembrī, un asociācijas izveide bija tieši saistīta ar nepieciešamību risināt medicīnas ētikas jautājumus. Pa šiem gadiem Pasaules Medicīnas asociācija ir kļuvusi par centru, kurā notiek profesionāļu diskusijas par medicīnas ētikas jautājumiem, tiek attīstīti šīs ētikas starptautiskie standarti. Mēs šajā ziņā esam viens no pīlāriem visas pasaules mērogā.
Jāpiebilst, ka WMA padomes tikšanās mums ir divas reizes gadā, asociācijas Ģenerālā asambleja tiekas vienreiz gadā, šīs sanāksmes notiek visdažādākajās pasaules pilsētās, nav tā, ka pastāvētu kāda noteikta vieta kopā sanākšanai. Fakts, ka tikšanās tiek rīkotas daudzās valstīs, ļauj asociācijai uzturēt ciešus kontaktus ar mediķiem visā pasaulē, apspriest un izdiskutēt viņiem aktuālus jautājumus. Pašlaik (no 25. līdz 28. aprīlim – A. S.) Rīgā notiek WMA padomes 209. sesija.
Cik svarīgs nacionālajām asociācijām ir fakts, ka WMA padomes vai citas sanāksmes notiek to valstī, šajā gadījumā Rīgā?
Es teiktu, ka ļoti, ļoti svarīgs. Šādas tikšanās apmeklē mūsu asociācijas biedri no visas pasaules, arī šeit ir ieradušies speciālisti no visām Eiropas valstīm, Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas, Āfrikas, Āzijas, no visurienes. Tā ir iespēja apmainīties ar viedokļiem par dažādiem praktiskās medicīnas jautājumiem, par visu, kas saistīts ar mūsu profesiju. Tāpat nav mazsvarīgi, ka šo konferenču uzņēmējiem ir iespējas aktualizēt tieši viņiem svarīgus jautājumus. Šādas iespējas, protams, ir jebkurā laikā un jebkurā mūsu tikšanās reizē, tomēr pasākumu rīkotājiem šajā ziņā ir priekšrocības.
Cits aspekts ir, ka tām valstīm, kuras uzņem WMA pasākumus, paveras plašas iespējas iepazīstināt šo pasākumu dalībniekus ar savu kultūru un vēsturi, un, protams, profesionālo darbību veselības aprūpes jomā. Manuprāt, viss iepriekšminētais ir svarīgs jebkurai valstij, arī Latvijai.
Jūs Rīgā viesojaties pirmoreiz?
Jā, pirmoreiz. Jūsu veselības ministre pusdienu laikā man vaicāja, vai šeit esmu ieraudzījusi to, ko gaidīju. Man nācās atbildēt, ka es pat īsti nezināju, ko gaidīt. Man šķita, ka jūsu galvaspilsētā būs vēsāks, ka tā būs mazāk eiropeiska. Bet es ieraudzīju brīnišķīgu Eiropas pilsētu. Arī jūsu viesmīlība ir brīnišķīga, tā ka Latvijas Medicīnas asociācijai, ar kuru WMA ir ļoti laba sadarbība, ir visi iemesli lepoties ar valsti, kuru tā pārstāv. Es arī vēlētos izmantot iespēju un pateikties Latvijas Ārstu biedrībai par lielisko uzņemšanu un jūsu cilvēkiem par viesmīlību. Man par Rīgu ir tikai vislabākie iespaidi.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 7. maija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!