Arī par to, kā mazināt ēnu ekonomiku, izskanējuši dažādi viedokļi – sākot no tā, ka jāreformē Valsts ieņēmumu dienests (VID), un beidzot ar to, ka svarīga ir gan katra iedzīvotāja izvēle atbalstīt godīgi nodokļus maksājošos uzņēmumus un nepirkt preces un pakalpojumus no shēmotājiem.
Tagad, tuvojoties Saeimas vēlēšanām, Jaunā Vienotība – visai rūdīts politiskais spēks, kam ir pieredze gan valdības, gan Finanšu ministrijas vadīšanā, – savā programmā norāda, ka jāievieš "obligāta ienākumu deklarēšana ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem".
Teorētiski pieļaujot, ka obligātā ienākumu deklarēšana tiek ieviesta, rodas jautājums – vai tā reāli tiks mazināta ēnu ekonomika? Līdz ar obligāto ienākumu deklarēšanu pieaugs iedzīvotāju finanses un nodokļu maksājumus raksturojošo datu apjoms, kas nonāks VID rīcībā. Taču, vai VID darbinieku rindās būs pietiekami daudz intelektuāli spēcīgu profesionāļu, kuri šos datus rūpīgi un objektīvi izanalizēs un tiešām atklās nodokļu nemaksātājus? Vai nenotiks tā, ka milzums resursu tiks tērēts, lai ar godīgajiem nodokļu maksātājiem skaidrotos par birokrātiskām niansēm situācijās, kad nav ļaunprātīgas nodokļu nemaksāšanas, bet vienkārši atšķiras VID un deklarācijas iesniedzēja izpratne par kādu formulējumu?
Vai nebūs tā, ka radīsies papildu stress godīgiem cilvēkiem, taču ēnu ekonomikas darboņi netraucēti turpinās shēmot?
Ja pēc obligātās ienākumu deklarēšanas ieviešanas ekonomikas ekspertu pētījumi rādīs, ka tautsaimniecības pelēkais sektors samazinās, tad varēs sacīt, ka bija vērts obligāto ienākumu deklarēšanu ieviest. Taču, ja izrādīsies, ka ēnu ekonomika nemazinās? Tāpat arī, ja biežāk dzirdēsim par gadījumiem, kad ir atmaskoti blēdīgie nodokļu nemaksātāji, tad no obligātās ienākumu deklarēšanas būs jēga. Taču – ja neko tādu nedzirdēsim?
Protams, pamatīgāka iedzīvotāju finanšu situācijas uzraudzība būtu pat vēlama. Taču nesenās diskusijas saistībā ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu arī atklāja, ka dažādu valsts iestāžu rīcībā jau ir milzum daudz datu par iedzīvotājiem, taču kāda no tā jēga, ne vienmēr ir zināms.