Vēl vairāk – premjers Krišjānis Kariņš pauda, ka koalīcijā apspriestā minimālās algas paaugstināšana būtu ieviešama līdz ar plašām izmaiņām nodokļu sistēmā no 2021. gada. Vienlaikus viņš arī uzskata, ka prātīgāk būtu celt nevis minimālo algu, bet ar nodokļiem neapliekamo ienākumu minimumu. Un šeit premjeram var viennozīmīgi piekrist – ja koalīcijas politiķu izrādītās rūpes par mazo algu saņēmēju dzīves līmenī ir patiesas, tikai loģiski būtu vai nu vērtēt neapliekamā minimuma paaugstināšanas iespēju, vai arī risinājumu īstenot kompleksi – gan celt minimālo algu, gan paaugstināt neapliekamo minimumu. Tas būtu patiešām reāli jūtams ieguvums visiem mazo algu saņēmējiem.
Grūti tā viennozīmīgi saprast, kāpēc pēkšņi apspriešanai "izmesta" ideja tikai par minimālās algas celšanu, taču nevar izslēgt, ka tas ir samērā lēts, populistisks atsevišķu politisko spēku triks, lai paaugstinātu savu reitingu sabiedrības acīs uz uzņēmēju rēķina. Gana skaidrs, ka minimālās algas pacelšana tiešā mērā uzgulsies uz privātā sektora – darba devēju – pleciem, savukārt neapliekamā minimuma paaugstināšana ietekmētu valsts budžeta ieņēmumus jau tā visai saspringtajā budžeta situācijā.
Tomēr ir sajūta, ka, ieklausoties veselajā saprātā, ne valdības koalīcija, ne Saeima šo vienu no kopējā tautsaimniecības konteksta izrauto ierosinājumu vismaz šogad tālāk nevirzīs. Taču nojaušams, ka šis "karstais kartupelis" ir izspēlēts ar dažiem vien zināmu aprēķinu, lai vienlaikus gan uzspodrinātu spalvas sabiedrības acīs, imitējot rūpes par sabiedrības labklājību, gan arī, visai iespējams, lai to varētu stratēģiski izmantot kādā nozīmīgā situācijā, lai pašūpotu valdības laivu vai izdevīgi patirgotos nākamā gada budžeta paketes gatavošanas procesā.
Taču, ar vēsu prātu skatoties, – šī ideja nav nekas vairāk kā ļoti primitīva sabiedrības kacināšana.
Sabiedrības kacinātāji
Nedēļas sākumā aktualizētā ideja no nākamā gada paaugstināt minimālo algu no pašreizējiem 430 līdz 500 eiro raisījusi plašas diskusijas gan valdības koalīcijā, gan arī uzņēmēju un darba ņēmēju aprindās. Koalīcijas nodokļu politikas attīstības komitejai, kurā šis jautājums pirmdien ticis apspriests, nav ne lēmējvaras, ne izpildvaras tiesību, tomēr jau uzreiz pēc komitejas sanāksmes jaunās Konservatīvās partijas (JKP) pārstāvji nāca klajā ar paziņojumu, ka sanāksmē esot iezīmējies konceptuāls atbalsts šai idejai. JKP gana optimistisko paziņojumu gan mīkstināja citi koalīcijas partneri, akcentējot, ka patiesībā nekādi lēmumi saistībā ar šo ideju nav pieņemti – ne par, ne pret.
Top komentāri
Skatīt visus komentārusUzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.
melnais humors
Nja
tā nu tas ir