Primāri prasās neitrāls, bet godīgs un kompetents audits no malas, kas sabiedrību nomierinātu, ka dienestiem bez šī visa vēl atliek laiks arī pamatfunkcijas pildīšanai – novērst valsts drošības apdraudējumus. Vai Saeimas Nacionālās drošības komisijas un Valsts prezidenta paspārnē esošās Nacionālās drošības padomes reālās iespējas un personāliju sastāvs šāda izvērtējuma veikšanu spēj nodrošināt, ir cits, lai arī nebūt ne mazsvarīgāks jautājums.
Tomēr arī it kā tikai formālai šo divu institūciju reaģēšanai uz visu blīvo kontekstu, ar kuru apaudzis sākotnējais stāsts par bijušās SAB amatpersonas Sparāna aizturēšanu, ko aprīļa beigās veica VDD, ir jābūt.
Ja runa būtu tikai par Sparāna aizturēšanu, kas, kā apstiprinājis viņa advokāts, notikusi kontekstā ar liecību par viņa iekasētiem kukuļiem laikā, kad vēl strādājis SAB, varētu teikt, ka jebkādas kustības no malas ir liekas, jāļauj VDD mierīgi turpināt izmeklēšanu un tad jau, lai prokuratūra un tiesa pārbauda izmeklēšanas kvalitāti.
Bet pa šīm divām nedēļām pamatstāsts ir ieguvis daudz un dažādas nokrāsas, kas labticīgam pilsonim raida grūti sagremojamus signālus par iespējamām attiecībām starp dienestiem un atsevišķām to amatpersonām.
Vispirms jau tas, ka Sparāna kukuļņemšanas lietā par aizstāvjiem izraudzīts Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Jura Juraša (JKP) dzīvesbiedres Allas Jurašas advokātu birojs. Otrkārt, šis advokātu birojs kopā ar trešās Latvijas valsts drošības iestādes – Militārās izlūkošanas un drošības dienesta (MIDD) – augstu bijušo amatpersonu Maiguru Strīķi nodrošinājis 50 tūkstošu eiro lielās drošības naudas savākšanu un iemaksu Sparāna atbrīvošanai. Treškārt, nedēļas nogalē Maigurs Strīķis Facebook publicējis viedokļrakstu par un ap notikušo, kurā politiķus attiecībā uz VDD mudina ne vairāk, ne mazāk kā ''uzņemties atbildību un pārņemt iniciatīvu, lai beidzot ieviestu kārtību šajā un arī citos represīvajos dienestos''. Vai to uzskatīt par sākumu kādiem ''drošības likumu grozījumiem – 2'' vai tikai aizstāvības taktikas daļu, rādīs laiks, bet tas, ka Maiguram Strīķim ir domubiedri Jaunajā konservatīvajā partijā, ir zināms jau tagad.
Līdzīgi kā Sparāns, arī Strīķis izdienas pensijā devās aptuveni pirms trim gadiem. Līdz ar to viņa pozīciju nevar uztvert kā novecojušu attiecībā uz ne tik sen vēl ieņemto amatu MIDD.
Sakritība vai ne, bet pēc Strīķa un Sparāna pensionēšanās un Juraša amata zaudēšanas KNAB kā kāršu namiņš sāka brukt gadu gadiem netraucēti darbojies naudas un varas mehānisms, tika kratīti, aizturēti un apsūdzēti Ilmārs Rimšēvičs, Māris Martinsons.
pilsonis
Vecsčekists
Romāns Georga dēls