No vienas puses, jāpriecājas, ka politika piesaista divdesmitgadniekus. Ir visai absurdi vaimanāt, ka jaunieši no Latvijas aizbrauc un cenšas saraut visas saites ar dzimteni, un vienlaikus sašust, ka jauni cilvēki iesaistās gan mūsu valsts, gan Eiropas Savienības politikā un vēlas pieņemt politiskus lēmumus. Turklāt tie vidējās un vecākās paaudzes politiķi, uzņēmēji, kā arī zinātnes, kultūras, izglītības, medicīnas un citu jomu pārstāvji, kuri domā stratēģiski, paši atzīst: tām jomām, kuras nespēj piesaistīt jaunus cilvēkus, ilgtermiņā vispār nav nākotnes. Šādā aspektā jauniešu gatavība iesaistīties politikā uzskatāma par komplimentu mūsu valsts politiskajai videi.
Taču, no otras puses, ir bezgala daudz piemēru gan politikā, gan citās jomās, kas pierāda, ka gadu skaits – vienalga, vai tas ir 20, 40 vai 80 gadu, – vien nav garants cilvēka profesionālajai kvalitātei un kopumā gudrībai.
Dzīve rāda, ka ikvienā paaudzē ir tādi cilvēki, kuru viedoklī vērts ieklausīties un kuriem var uzticēt lēmumu pieņemšanu, bet ir arī tādi cilvēki, kuri vispār nesaprot, ka "agresīvai braukšanai ar muti ir sava cena. Tu nevari visus lamāt un pēc tam teikt: eh, sēžamies un strādājam kopā", – kā to formulēja politologs, EP vēlēšanu kandidāts Ivars Ijabs intervijā SestDienai.
Turklāt "agresīva braukšana ar muti", histēriska aurošana, citu vainošana par paša pieļautām kļūdām un domāšana kategorijās "pareizi/nepareizi" ir tās negatīvās iezīmes, kas asociējas ar cilvēkiem, kuri joprojām nav atbrīvojušies no padomju totalitārā režīma mantojuma. Ar divdesmitgadnieku paaudzes ienākšanu politikā un arī citās jomās saistās cerības tieši par to, ka mūsu sabiedrība beidzot atbrīvosies no histēriskā, agresīvā kategorisma. Turklāt, kā nesen Latvijas Vēstneša portālā norādīja publiciste Iveta Buiķe, mēs dzīvojam laikā, kurā "tam, kurš vēlas būt līderis, ir jābūt veiksmīgam starpniekam", kā arī "jāprot pārliecināt un vadīt ar maigām, diplomātiskām metodēm". Patīk tas kādam vai nepatīk, bet bez diplomātijas šodien neiztikt. Arī politikā.
Irlielāmērāticams
Juzis
Josis