Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 28. novembris
Rita, Olita, Vita

Ir jānoskaidro patiesība

Par to, ka Latvijas tautsaimniecības būtiska problēma ir ēnu ekonomika, un par to, ka biznesa pelēkais sektors jāsamazina, tika spriests jau tad, kad pašreizējais finanšu ministrs Jānis Reirs iepriekšējo reizi vadīja Finanšu ministriju, tātad 2014.–2016. gadā. To, ka, samazinot ēnu ekonomiku, varētu palielināt naudas daudzumu valsts budžetā, vairāki politiķi uzsvēra savā priekšvēlēšanu retorikā pirms 13. Saeimas vēlēšanām.

Tagad valdība savā deklarācijā sola: "Turpināsim īstenot pasākumus ēnu ekonomikas ierobežošanai." To, ka darba ir daudz, apliecina Baltijas ēnu ekonomikas pētījums, ko jau daudzus gadus veic Rīgas Ekonomikas augstskola. Šis pētījums rāda, ka, piemēram, 2017. gadā ēnu ekonomika Latvijā bija ap 22% no iekšzemes kopprodukta. Viens no pētījuma veicējiem, ekonomikas eksperts Arnis Sauka daudzkārt uzsvēris, ka lielu tautsaimniecības pelēkā sektora daļu veido aplokšņu algas. 

Uz šī fona visai savdabīgi izskatās mājieni, kas medijos pavīdējuši saistībā ar valdībā strādājoša cilvēka ģimenes biznesu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) "saņēmis anonīmus ziņojumus par iespējamiem pārkāpumiem nodokļu jomā uzņēmumā SIA Monēta, kurā finanšu vadītājas amatu ieņēmusi [labklājības ministre Ramona] Petraviča, bet uzņēmuma īpašnieks ir viņas vīrs. Pati Petraviča šos pārmetumus kategoriski noraidījusi", vēsta aģentūra LETA.

Šis nu reiz ir tas gadījums, kad atbildīgajām valsts institūcijām, un to vidū VID, vajadzētu operatīvi veikt situācijas izpēti un savus secinājums neslēpt no sabiedrības. Tas, vai ģimenes biznesā tiek korekti maksāti nodokļi, nav ministra amatā strādājoša cilvēka privātā lieta, kas svarīga šķiet tikai "dzelteno mediju" lasītājiem un klaču faniem. Attieksme pret nodokļu nomaksu apliecina attieksmi pret likumu ievērošanu. Ja politiķe X vai politiķis Y savā vai savas ģimenes biznesā pieļauj likumu neievērošanu, tad rodas jautājums – kā gan likumus citiem var rakstīt cilvēks, kas pats likumus neciena? 

Taču jāņem vērā arī tas, ka anonīms ziņojums tad, ja tā patiesumu neapliecina valsts institūciju atzinumi, nav uzticams informācijas avots. Par to, ka gan fanātiski konkurenti, gan garlaicības mākti, ļauni, skaudīgi ļaudis nomelno līdzcilvēkus, anonīmi paužot sadomātus apmelojumus, gadās dzirdēt laiku pa laikam, turklāt ne tikai politikā un uzņēmējdarbībā, bet arī izglītībā, zinātnē, kultūras jomā un citviet. Un arī tāpēc, ka anonīmiem ziņojumiem nedrīkst naivi ticēt, par nodokļu maksājumu uzraudzību atbildīgajām valsts institūcijām vajadzētu noskaidrot reālos faktus un bez vilcināšanās informēt sabiedrību.

Top komentāri

Vecsčekists
V
Ir jauki dzīvot valstī , kur valsts iestāde čakli reaģē uz anonīmiem ziņojumiem, pēc tam šis fakts kļūst publiski zināms un tam visam valsts iestādei nav nekādu seku.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvija sāk pazust no vienādojuma

Esat pamanījuši, kā Latvijas informatīvajā telpā līdz nesenam laikam konsekventi uzturētais vēstījums, kas kara iznākumu Ukrainā tieši sasaistīja ar mūsu valsts drošību, to pamatoti paceļot...

Birokrātija prasa aizvien vairāk resursu, tā jāmazina

Par nākamā gada budžetu, nodokļu izmaiņu ietekmi uz ekonomiku un uzņēmēju vēlmi pēc stabilitātes un prognozējamības Guntars Gūte sarunājas ar Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektoru ...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē