Patiesībā vēlēšanu dienā nav jāpakļaujas ne svešai, ne savējo shēmošanai jeb aprēķiniem līdz pat tam, kādu partiju koalīcija tiks izveidota, kādi ministri nonāks amatos vai kāds nākamais Valsts prezidents tiks ievēlēts tikai tāpēc, ka tu ar savu balsi centīsies veicināt viena konkrēta saraksta ievēlēšanu. Politikā tā tas gluži vienkārši "nestrādā".
Vēlētāja izvēle ir esence no viņa personiskajiem ideoloģiskajiem, ētiskajiem un politiskajiem uzskatiem, kuru pēc kopējo balsu saskaitīšanas diezgan neprognozējami ietekmēs vēl daudzi faktori.
Vai Vienotības vēlētāji 10. Saeimas vēlēšanās balsoja par to, lai Solvita Āboltiņa kļūtu par Saeimas spīkeri, bet Uldis Augulis par satiksmes ministru? Protams, ne, bet tieši šādu rokādi amatu pārdalē izstrādāja šie abi politiskie spēki. Vai 12. Saeimas vēlēšanās Vienotības vēlētājs balsoja par to, lai vismaz daļa šīs partijas deputātu kopā ar Zaļo un Zemnieku savienību un nozīmīgu daļu Saskaņas Valsts prezidenta amatā ievēlētu Raimondu Vējoni? Nu, protams, ne.
Kādēļ piemēri tieši ar Vienotības priekšvēlēšanu pozicionēšanos, tās elektorāta ekspektācijām un reālpolitikas faktiem? Ne jau, lai klupinātu šo konkrēto sarakstu, vienkārši ļoti uzskatāmi piemēri, kurus iespējams atrast ikvienas Saeimā pārstāvētās partijas lielākos vai mazākos, publiski pieķeramos vai apslēptākos lēmumos un izvēlēs. Vēlreiz: piesaukto atgādinājumu mērķis ir atgādināt, ka vēlētāju izvēle nav ne raķešu zinātne, ne reāla pavisam konkrētu nākotnes lēmumu tieša ietekmēšana, ne reālpolitiska shēmošana ar prognozējamu iznākumu.
Vēlēšanu izvēle tiešām ir liela atbildība, un prasīgumā pret sevi mēs, vēlētāji, nedrīkstam būt mazāk stingri kā pret politiķiem, par kuriem balsosim, nebalsosim vai kā citādi demonstrēsim attieksmi jau sestdien.
Nepieļaujiet to kļūdu, ko politiķiem pārmetat kā melus, proti, vēlamā uzdošanu par esošo. Ja jūsu izvēles pamatā ir balsošana par jaunajiem vai veco sodīšana, kritiski ieskatieties izraudzītā saraksta sejās.
Ja vēlaties sodīt vecos spēkus, tad kritiski izvērtējiet, kāpēc tie, kuri pieteikušies uz kārtējo tīrīšanu, savos iepriekšējos amatos nav spējuši izmainīt lietu kārtību valstī. Ja kāds sliktais viņiem ir traucējis tur, esiet droši, jaunajā Saeimā šie "svētdienas revolucionāri" atradīs jaunus traucētājus.
Un visbeidzot – balsošana par kādu no sarakstiem, kas grozās ap 5% barjeru, vienos – komplimentējošākos – reitingos rāpjoties tai pāri, citos – reālistiskākos – esot zem šī sliekšņa, draud ne tikai ar balss izmešanu, bet vēl lielāku politisko tirgu, veidojot jauno valdību. Un katrā tirgū ir pircēji un pārdevēji.
zvirbulēns
Vidis
boring Agnese