"Gribat teikt, ka ir jābūt speckontrolei vēl pār kontroli? Un kādu kontroli mēs liksim vēl uz tās?" – intervijā Dienā šonedēļ līdzīgā situācijā, taču attiecībā uz prokuroriem pauda ģenerālprokurors Kalnmeiers. Skan varbūt piekasīgi, bet, jā, gribas, lai attiecībā uz visiem, kas pārstāv valsts intereses, spēkā būtu vienotas prasības. Lai neiedomājas ignorēt to, ko no citiem prasa. Lai uz pārbaudāmo "objektu" raugās kopsakarībās, nevis tikai formāli, pēc likuma burta. Un lai pārkāpumus, kam padziļināti pievēršama uzmanība, "ranžē" pēc to nozīmīguma, vispirms ķerot nevis to, ko vieglāk, bet gan to, kas nodara lielāko kaitējumu sabiedrībai kopumā.
Spilgts piemērs teiktajam – Valsts kontroles pārstāvju šonedēļ Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā vēstītais, ka pašvaldību dotētajās ēdināšanas iestādēs (pamatā skolās) maltītes par samazinātu cenu nereti ietur ne tikai tie, kam tas pienākas, bet arī citi apmeklētāji. Valsts kontrole par revīzijas secinājumiem esot informējusi Valsts ieņēmumu dienestu, un vēl tiek vērtēts, vai ir pamats vērsties prokuratūrā.
Visi nu pētīs un vērtēs, veidos komisijas un darba grupas, rīkos apspriedes un ekspertīzes... Bet! Cik liela tad tā skāde īsti ir? Vai kādi vietējie bagātnieki vai iebraucēji lielā skaitā brauc uz skolu ēdnīcām pa lēto uzbaroties? Pašu ēdnīcu darbinieki tik daudz apēd par samazināto cenu, ka teju vai krimināllieta jārosina? Katram saprotams, ka tā nav. Ja nu kāds tiešām izmanto iespēju tikt pie lētāka zupas šķīvja, tad tie visdrīzāk ir vietējie (jo transports arī maksā naudu) bezdarbnieki, pensionāri, invalīdi. Tiem pārmest, ka ļaunprātīgi izmanto iespēju tikt pie lētākas pārtikas? Bet tāpat taču viņiem nepieciešams pastāvīgs atbalsts no pašvaldības. Tad labāk būtu tērēt milzu naudu, lai tieši viņu vajadzībām iekārtotu atsevišķu ēstuvi? Vai vajadzētu algot kādu lietvedi, kas visus trūkumcietējus uzskaita, vēl pazemojoši izprašņā, vai viņi tiešām tik nabadzīgi, ka no lētākas zupas šķīvja neatteiktos, tad vēl jādrukā un jāizdala visiem, kam pienākas, pārtikas taloni, vēlāk tie jāapkopo, jāuzskaita, jāierēķina izdevumi attiecīgajās budžeta ailēs, lai viss būtu pareizi un lai tad nebūtu pamata Valsts kontroles pārmetumiem? Cik tad tas izmaksātu? Tas būtu samērīgi pret to zupas šķīvja dotācijas daļu?
Protams, var jau teikt, ka arī sīks pārkāpums ir novēršams. Piekrītu, ja vien tas ir pārkāpums pēc būtības, nevis kādu pārlieku formālu birokrātisko prasību neievērošanas sekas. Un otrkārt – tiešām valstī viss ir tik ideālā kārtībā, nekur neviens vairs lielākus pārkāpumus nepieļauj, ka jāķeras pie "blusu ķeršanas", turklāt jomā, kas tieši skar sociāli vismazāk aizsargāto sabiedrības daļu?!
MM
lasītājs
Juris