Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Trešdiena, 15. janvāris
Fēlikss, Felicita

Centieni pasargāt no draudiem

Eiropas Parlamenta Prezidijs pirms vairākiem gadiem iedibināja Dafnes Karuanas Galicijas vārdā nosauktu balvu žurnālistikā. Viņas vārdā ir nodēvēta arī viena no mediju telpām Eiropas Parlamentā Strasbūrā. Maltiešu pētnieciskā žurnāliste Dafne Karuana Galicija aizgāja bojā 2017. gadā, eksplodējot viņas automašīnā ievietotam spridzeklim. Tas notika kopumā mierīgajā un drošajā Eiropas Savienības dalībvalstī Maltā. Žurnālistes nāve tiek saistīta ar viņas profesionālo darbību.

Šo traģisko notikumu atmiņā atsauca Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) paziņojums, ka izveidota platforma, kurā "ziņot par naida runu, vardarbību, vajāšanu un iebiedēšanu, kas vērsta pret žurnālistiem sociālajos medijos vai ikdienas dzīvē".

LŽA pūles stiprināt žurnālistu drošību ir apsveicamas. Tādi gadījumi, kad žurnālistiem saņemtie draudi likuši konsultēties ar juristiem vai pat vērsties policijā, ir bijuši, un, visticamāk, visi šādi gadījumi nemaz nav kļuvuši publiski zināmi. Žurnālistiem, kuri saņēmuši draudus, ir tiesības uz to, lai riski tiktu izvērtēti un lai nepieciešamības gadījumā būtu pieejama aizsardzība.

Vienlaikus, lai LŽA iniciatīva būtu jēgpilna, ir svarīgi, lai paši ziņotāji to nepadarītu par farsu un ziņotu tikai tad, kad saskatāmi reāli riski. Ja par katru kritisku viedokli klaigās, ka tā ir iebiedēšana vai nomelnošanas kampaņa, tas var pavērsties pret pašiem medijiem tādā veidā, ka neglaimojoša izrādes, filmas, grāmatas vai izstādes recenzija, sociālo problēmu izgaismošana, politisko notikumu vērtēšana un pat ekonomisko procesu analīze tiks interpretēta kā nomelnošanas kampaņa, tikai šoreiz pārmetumus adresējot žurnālistiem.

Cits plašāks temats ir saistīts ar to, ka sociālajos medijos (sociālajos tīklos) agresivitātes ir ārkārtīgi daudz. Tā nav vērsta tikai pret žurnālistiem, bet ir izplatīta daudz plašāk. Ja ikviens, kuram nācies sastapties ar naidīgumu sociālajos tīklos, vērstos policijā, tad likumsargu skaitu vajadzētu daudzkārt palielināt. 

Agresivitāte bija ļoti raksturīga virtuālajām diskusijām Covid-19 pandēmijas gados, un varēja vien brīnīties par to savstarpējo necieņu, kas parādījās pat vienas nozares uzņēmēju retorikā tad, ja atšķīrās viedokļi par situāciju. Savukārt nesen par to, vajag vai nevajag Mērnieku laikus vieglajā valodā, visai asi strīdējās inteliģences pārstāvji.

Respektīvi, virtuālā agresivitāte ir izplatījusies tik plaši, ka to mazināt var vien tāda normatīvā regulējuma pieņemšana un ieviešana, kas būtiski pastiprinātu atbildību par naidīguma izpausmēm sociālajos tīklos. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Konfiskācija bez notiesāšanas: kur problēmas?

Noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācija atsevišķā procesā, kas notiek pirms vēl kāda persona tiek notiesāta par noziedzīgu nodarījumu, Latvijā ir zināma kopš 2005. gada, kad stājās spēkā Kriminālpro...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē