Savukārt novēršot skatu no politiskās vides un pievēršoties tautsaimniecībai, uzmanības lokā pirmā nonāk mazumtirdzniecība, jo bez preču iegādes nevar iztikt neviens.
Mazumtirdzniecība ir to nozaru vidū, kuras segmentus patlaban ierobežojumi ietekmē ļoti atšķirīgi. Ir veikali, kuriem līdz novembra vidum strādāt vispār nav ļauts. Ir veikali, kuri, ievērojot dažādus nosacījumus, drīkst darboties. Un vēl ir interneta veikali, kuri piedzīvo uzplaukumu. Tādējādi mazumtirdzniecības nozari kopumā nevar uzskatīt par cietušu tik smagi kā tūrisma un viesmīlības jomu vai kultūras pasākumu rīkošanu. Mazumtirdzniecības uzņēmumu atšķirīgā situācija atainojas arī Centrālās statistikas pārvaldes pētījumā, kas rāda – oktobrī Covid-19 pandēmiju un ar to saistītos ierobežojumus par biznesu ietekmējošu faktoru uzskatīja 44% mazumtirdzniecības uzņēmumu, tātad mazāk par pusi.
Tomēr dažas mazumtirdzniecības nozares izpausmes atstāj visai diskutablu iespaidu. Tā, piemēram, SIA Elvi Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine intervijā aģentūrai LETA saistībā ar vakcināciju pret Covid-19 izteikusi pārmetumus valdībai un paudusi, ka "cilvēkus vakcinēties dzen ar varu".
Savukārt uzņēmums Maxima Latvija visai uzsvērti vēstīja, ka arī pēc 11. oktobra "visiem Latvijas iedzīvotājiem – gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem, būs iespējams apmeklēt visus Maxima veikalus". Uz šāda veida veikalu pieejamības popularizēšanu asi reaģēja Twitter lietotāji, akcentējot nepieciešamību stiprināt sociālo atbildību un pat pieminot Patērētāju tiesību aizsardzības centru. Turklāt pagājušajā nedēļā Maxima rīkoja pasākumu saistībā ar to, ka pie veikala Mārupē ir novietots pirmais depozīta āra kiosks. Ņemot vērā, ka pati Maxima ziņo – depozīta āra kiosku infrastruktūra funkcionēt sāks tikai 2022. gada 1. februārī, liekas dīvaini, ka ar atklāšanas pasākumu nevarēja pagaidīt vismaz līdz 15. novembrim, kad varētu būt beidzies mājsēdes periods.
Tas, ka tajā laikā, kad, pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā ir augstākā Covid-19 izplatība Eiropas Savienībā un daudzi veikali vispār nedrīkst strādāt, pat uzņēmēju vidē pastāv šaubas par vakcinācijas nozīmīgumu un trūkst pacietības atlikt tā dēvēto lentīšu griešanas pasākumu, liek uzdot jautājumu, cik saliedēta sabiedrība mēs patiesībā esam.