Turklāt Ekonomikas ministrija (EM) uzsvēra MICE tūrisma nozīmīgo finansiālo pienesumu tautsaimniecībai, akcentējot, ka ''viens konferences apmeklētājs Rīgā vidēji tērē ap 566 eiro dienā un tas ir četras piecas reizes vairāk nekā citi ceļotāji, piemēram, atpūtnieki. Pienesums ekonomikai no vienas konferences ar dalībnieku skaitu līdz trim tūkstošiem ir aptuveni 1,5 miljoni eiro. To ļauj secināt Starptautiskās Kongresu un konferenču asociācijas aprēķini''.
Taču pēc tam, kad šopavasar Covid-19 izplatības riski un to ierobežošanai ieviestie pasākumi apturēja ceļošanu gan visā Eiropā, gan arī citur pasaulē, pauze ir iestājusies arī Latvijas darījumu tūrismā. Covid-19 krīze ir izraisījusi ''gandrīz 100% apgrozījuma kritumu visos tūrisma sektoros'', atzīst ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
Patlaban ir vērojami pirmie soļi tūrisma atjaunošanas virzienā, taču Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Jenzis, atsaucoties uz Pasaules Tūrisma organizācijas prognozi, pieļauj, ka ''tūrisms ierastajā ritmā atgriezīsies tikai 2023. gadā''.
Jāpiebilst, ka tiek uzskatīts – Latvijā un citās Eiropas valstīs darījumu tūrisms veido 25–30% no visas ceļotāju plūsmas.
Būs agresīva sacenšanās
Patlaban tiek strādāts ''pie vairākiem atbalsta instrumentiem tūrismam, un viens no virzieniem ir jaunu ārvalstu tūristu piesaiste pēc Covid-19 krīzes, sniedzot atbalstu īpaši darījumu tūrisma attīstībai'', Dienu informē EM pārstāve Evita Urpena un turpina: ''Lai veicinātu darījuma tūrisma attīstību, EM ir sagatavojusi grozījumus struktūrfondu programmā Latvijas starptautiskās konkurētspējas veicināšana tūrismā, paredzot papildu finansējuma piešķiršanu tūrisma atbalstam. Tādējādi tiks rasti līdzekļi arī aktīvākai darījumu tūrisma veicināšanai.''
Urpena arī norāda, ka tūrisma veicināšanas pasākumu plāna izstrādāšana ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) kompetencē.
LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava, atbildot uz Dienas jautājumu, uzsver, ka ''LIAA Tūrisma departaments ir aktīvi sekojis Covid-19 krīzes izraisītajām norisēm gan vietējā, gan globālajā tūrisma tirgū, lai īstajā brīdī varētu pieņemt aktuālus lēmumus Latvijas tūrisma veicināšanai. Taču šobrīd nav prognozējams starptautisko tūristu plūsmas atjaunošanās ātrums, tādēļ LIAA it īpaši vērsīs uzmanību uz vietējā – Latvijas – un Baltijas tirgus iespējām. Ņemot vērā, ka Covid-19 krīze ir globāla, tūrisma atlabšana visās valstīs notiks, sākot no katras valsts vietējā tūrisma un tuvāko reģionu aktivizēšanas. Tas izraisīs agresīvu konkurenci valstu starpā, mēģinot tūristus noturēt savās valstīs, un ietekmēs starptautiskās tūrisma plūsmas atjaunošanos''.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 18. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
skats no malas
Alberts
Krējums Saldais