Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +16 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 23. maijs
Leontīne, Ligija, Lonija, Leokādija

Par godīgu konkurenci

Viena no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pamatvērtībām ir godīga konkurence, un, aizstāvot šo vērtību, ir izveidota LTRK Konkurences neitralitātes komiteja. Turklāt godīga konkurence ir demokrātiskas sabiedrības saimniekošanas sistēmas elements. Prakse rāda, ka tajos sektoros, kuros godīga konkurence tiek maksimāli ievērota, cenas ir zemākas un pakalpojums ir kvalitatīvāks.

Runājot par publiskā sektora līdzdalību biznesā, optimālākais veids, kā nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus jomās, kur tos pietiekamā apjomā var nodrošināt privātie komersanti, ir radīt labvēlīgus apstākļus šo uzņēmumu darbībai un attīstībai. Tikai situācijā, kad privātie komersanti nespēj apmierināt iedzīvotāju vajadzības, publiskais sektors iejaucas un šos pakalpojumus nodrošina, līdz tirgū ienāk privātais uzņēmums, kas šo pakalpojumu var īstenot. Citos gadījumos, publiskajam sektoram iejaucoties biznesā un kropļojot konkurenci, uzņēmējiem tiek parādīts, ka viņu pakalpojumi nav gaidīti un vajadzīgi. Brīdī, kad valsts vai pašvaldības iestāde ar savu publisko finansējumu sāk piedāvāt konkurējošus pakalpojumus par zemāku cenu, uzņēmējs zaudē gan klientus, gan arī visus līdzekļus, kas uzņēmumā ir ieguldīti – bieži vien tie ir milzīgi aizņēmumi bankās un ieķīlāti īpašumi. Tie nav normāli tirgus ekonomikas apstākļi.

Arī augstākās izglītības jomā darbojas tas pats princips – godīgas konkurences apstākļos studentiem būtu iespēja saņemt kvalitatīvāku izglītību par labāku cenu. Ja valsts ekonomikas izaugsmei nepieciešamo speciālistu sagatavošanai paredzētie valsts budžeta līdzekļi sekotu studentam, nevis vienkārši tiktu piešķirti konkrētām izglītības iestādēm, augstskolas būtu spiestas veidot iespējami kvalitatīvākas studiju programmas, lai piedāvātu labāko izglītības pakalpojumu, ko studentiem izvēlēties.

Konkurences kropļošanas izbeigšana ir politisks jautājums. Daudzās nozarēs ir izteikts lobijs publiskajam sektoram par labu, tāpēc pirmais solis konkurences neitralitātes veicināšanai ir sapratne politiskā līmenī par godīgas konkurences nozīmi valsts ekonomikas attīstībai. Vienlaikus godīgas konkurences nepieciešamība jāskaidro arī sabiedrībai, lai izpratne veidotos visos līmeņos. Tikai pēc tam var domāt par izpildes mehānismu uzlabošanu konkurences kropļošanas izbeigšanai. Arī šim jautājumam nepieciešama gudra pieeja, jo katrā nozarē šie godīgu konkurenci veicinošie instrumenti ir atšķirīgi.

LTRK sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju valdībai ir izstrādājusi ieteikumus konkurences apstākļu uzlabošanai Latvijas uzņēmējdarbības vidē, uzsverot nepieciešamību stiprināt privātos komersantus, lai viņi varētu attīstīties un piedalīties arī eksporta tirgos, tādā veidā stiprinot mūsu valsts ekonomiku.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses